Domů Ekonomika Nevyčerpané p...

Nevyčerpané peníze na kurzarbeit jdou na zaměstnávání absolventů

0

O peníze na takzvaný kurzarbeit nemají české firmy příliš zájem. Zatím podniky vyčerpaly na tento druh zaměstnávání jen deset milionů korun z možných čtyř set, které jim nabízelo ministerstvo práce a sociálních věcí. Za zbylé peníze chce teď úřad pomáhat absolventům škol, kteří to nemají se sháněním práce jednoduché. Na jejich mzdy poskytne čtvrt miliardy korun.

„Na mzdy absolventů poskytneme dvě stě padesát milionů korun. Pro mladé do třiceti let, kteří právě ukončili školu a nemohou najít práci, je to dobrá práce,“ řekl ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček.

Dvacet čtyři tisíc korun měsíčně až jeden rok

Pokud firma přijme absolventa, může na něj dostávat od státu až čtyřiadvacet tisíc korun měsíčně, a to až jeden rok. Takto přijatý absolvent ale musí být už nejméně čtyři měsíce v evidenci úřadu práce. Jedinou výjimkou je, pokud na danou pozici není v evidenci jiný vhodný uchazeč, pak tato doba může být i kratší.

„Věřím, že firmy budou mít o tyto příspěvky zájem a mladé absolventy zaměstnají,“ uvedl Koníček, který podle svých slov doufá, že o to budou stát i sami absolventi, i když příjem třeba nebude odpovídat jejich původním představám. „Umožní jim ale získat pracovní návyky a potřebnou praxi,“ dodal ministr v demisi.

Zaučit by měl mladého pracovníka v novém zaměstnání mentor, i na jeho mzdu můžou totiž zaměstnavatelé žádat o příspěvek. Peníze získají i na vybavení, které potřebují pro zřízení pracovního místa.

„Nesmíme připustit, abychom se v nezaměstnanosti mladých dostali do situace jižní Evropy. A právě proto se soustředíme na problém zajištění nezbytné praxe absolventů a mladistvých už dnes. V době, kdy jsou naše čísla v porovnání s ostatními evropskými státy tradičně více než dobrá,“ shrnula smysl projektu ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Vše nezachrání ani rekvalifikace

Ke konci letošního října evidoval Úřad práce ČR celkem 41 453 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Na celkové nezaměstnanosti se podílejí v současné době 7,4 %. „Pokud nám vzdělávací systém bude generovat absolventy, které dává na trh práce, aniž reflektuje jeho skutečnou strukturální potřebu, tak MPSV nebude schopné řešit tyto systémové nedostatky,“ podotkl Koníček.

V tomto ohledu podle Koníčka nejsou záchranou ani rekvalifikační kurzy. „Nelze absolventy rekvalifikovat na zcela jiné profese, což se mnohdy v těch měsíčních horizontech ani udělat nedá, zejména zpět do technických a jiných oborů,“ vysvětlil Koníček.

Žádné komentáře

Napište komentář