Domů Ekonomika Práci nachází...

Práci nachází stále více lidí. V dubnu bylo nezaměstnaných o třicet tisíc méně než v březnu

0

Předpověď odborníků na pracovní trh, že nezaměstnanost letos zavítá pod hranici sedmi procent, se naplnila možná dřív, než čekali. Podle statistik Úřadu práce bylo v dubnu bez zaměstnání o třicet tisíc lidí méně než v březnu. Nezaměstnanost se tak dostala na hodnotu 6,7 procent.

O půl procentního bodu klesla z března na duben nezaměstnanost v České republice. Celkový počet lidí bez práce se dostal pod půl milionu. Přibývá naopak volných pracovních míst. Zaměstnavatelé jich v dubnu nabízeli téměř 84 tisíc. „Jde o nejvyšší počet volných pracovních pozic od prosince 2008,“ předestřel ředitel Odboru trhu práce Generálního ředitelství Úřadu práce Jan Karmazín.

Situaci na pracovním trhu ovlivňují sezónní práce, které už jsou v plném proudu. „Především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu,“ vypočetla Kateřina Sadílková, pověřená řízením Úřadu práce.

Výrazně pomohlo teplé počasí. „Řada projektů tak nemusela být na zimu přerušena,“ doplnil analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Zlepšuje se ale i celkové ovzduší na pracovním trhu a firmy se nebojí nabírat nové zaměstnance. Zároveň přichází i noví investoři. „Viditelné to je například ve stavebnictví, které letos znovu ožilo, a tak je ochotné najímat zaměstnance,“ přiblížil Kozub.

Probudila se inflace

Zaměstnancům ale začne po delší době ukusovat z výplat inflace. Ta se v dubnu odlepila ode dna, ceny se meziročně zvedly o půl procenta. Nejvíc zdražovaly alkoholické nápoje a tabák. Velký cenový nárůst zaznamenalo i oblečení a obuv. „To se ale v takové míře nepodepsalo na celkové inflaci, protože jejich podíl na celém spotřebním koši není až tak velký,“ vysvětlil Kozub.

Důležitější je zdražování v oblasti bydlení, kam patří i vodné, stočné nebo elektřina. V průměru zde ceny stouply o více než procento. „Tento menší růst se výrazně projevil na celkovém výsledku,“ doplnil Kozub.

Zároveň kleslo tempo zlevňování potravin. Zatímco v březnu klesly jejich ceny v průměru o dvě procenta, v dubnu to už bylo jen o 0,7 procenta.

Spotřebitelé si ale zatím ze zdražování nemusí dělat těžkou hlavu. „Růst o půl procenta je stále mnohem menší, než o kolik rostou mzdy,“ podotknul Kozub.

Česká národní banka navíc necílí inflaci na půl procenta, ale na procenta dvě. Prostor pro růst cen je tedy stále velký. „V dalších měsících zatím nepředpokládám, že by ceny vystřelily nahoru. Zásadní tlak na jejich růst zatím neexistuje,“ uzavřel Kozub.