Domů Ekonomika Nezaměstnanos...

Nezaměstnanost klesla. Firmy ale plánují propouštět

0

Nezaměstnanost za březen klesla z únorových 8,1 procenta na osm procent. Podle podnikatelů je však na optimismus brzy. Firmy totiž plánují propouštět. A to až desetitisíce zaměstnanců.

Na konci března bylo v Česku bez práce o bezmála šest tisíc lidí méně než v únoru. Oproti loňsku je však nezaměstnaných více, a to téměř o třiašedesát tisíc. Průmyslové podniky navíc plánují letos snížit počet svých pracovníků o přibližne 0,7 procenta. To představuje až několik desítek tisíc lidí, kteří tento rok možná příjdou o práci. Alespoň to vyplývá z březnového průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR)a České národní banky.

Podle expertů z ČNB má nezaměstnanost kulminovat koncem letošního roku. Teprve příští rok by se měla situace na trhu práce začít zlepšovat. „Až v roce 2014 počítají firmy s tím, že již nebudou snižovat počty pracovníků. Nebude se však ani nabírat,“ vyplývá ze zmíněného šetření.

Bez práce bylo v březnu také přibližně šestatřicet tisíc absolventů a mladých lidí. Podle prezidenta SP ČR Jaroslava Hanáka by se mohlo toto číslo do budoucna snížit, pokud by stát podporoval technické vzdělávání. O techniky mají totiž firmy stále zájem. „Podstatnou roli v podpoře technického vzdělávání může sehrát novela zákona o daních z příjmů, která by umožnila odečet daní u firem, podporujících výuku technických oborů,“ uvedl Hanák.

Nezaměstnanosti se bude věnovat i NERV

Situací na trhu práce se budou zabývat i odborníci z Národní ekonomické rady vlády, takzvaného NERVu. Včera je tím pověřil premiér Petr Nečas. „Vláda si je vědoma, že podmínky na trhu práce jsou složité. Proto udělá maximum možného, aby každý nezaměstnaný, který chce získat práci, dostal příležitost. Drtivá většina lidí chce zabezpečit svoji rodinu příjmem z práce a ne sociálními dávkami. A každého takového člověka si vážím a proto se mu budeme snažit i s pomocí odborníků NERV pomoci,“ dodal premiér Petr Nečas.

NERV kvůli tomu dokonce založí specializovanou pracovní skupinu. Jejím garantem bude akademický ekonom Daniel Münich, který se nezaměstnaností dlouhodobě zabývá. „Rádi bychom ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR podrobněji sledovali vývoj na českém trhu práce. Nové projekty MPSV jsou dobře míněny, ale je zapotřebí je pečlivě zacílit na správné skupiny lidí a průběžně vyhodnocovat jejich reálné dopady,“ uvedl garant skupiny Daniel Münich.

K zřízení pracovní skupiny NERVu se Nečas rozhodl i přesto, že je na tom tuzemský trh práce ve srovnání s dalšími členy Evropské unie podle něj slušně. „Přesto se musíme potýkat s dopady dlouhodobé stagnace evropské ekonomiky. Musíme se tedy zaměřit na strukturální změny na trhu práce, stejně jako na krátkodobé kroky k podpoře zaměstnanosti,“ uvedl ke vzniku skupiny premiér Petr Nečas.

Žádné komentáře

Napište komentář