Domů Ekonomika Nezaměstnanos...

Nezaměstnanost v červnu stagnovala. Lepší zprávou je ale počet volných míst

0

I když se v procentech vyjádřená míra nezaměstnanosti v červnu oproti předcházejícímu měsíci nezměnila a zůstala i nadále na 7,4 procentech, lidí bez práce minulý měsíc přibylo, a to o více než čtyři tisíce. Původní očekávání byla ale horší, odborníci proto vývoj na trhu práce hodnotí pozitivně. Dobrou zprávou podle nich je hlavně počet volných míst. Těch úřady práce evidují o jedenáct tisíc více než vloni.

„Ve srovnání s minulým rokem se situace na trhu práce stabilizovala. I nadále ji ovlivňují probíhající sezónní práce v zemědělství, stavebnictví, hotelnictví, gastronomii nebo lázeňství a oživování české ekonomiky,“ komentovala vývoj generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Důležité však je, že již několik měsíců po sobě roste počet volných pracovních míst. „Meziročně jich evidujeme téměř o jedenáct tisíc více. Mimo jiné je to výsledek plně fungujícího monitoringu a dobře nastavené komunikace v regionech,“ vysvětlila Bílková.

Objevují se i dlouhodobější pozice

Mezi novými místy jsou jak zmíněné sezónní práce, začínají se ale objevovat i dlouhodobé pozice. „Firmy je začínají vytvářet díky ekonomickému oživení. Stále je však trendem pokusit se zvládnout práci se stávajícími zdroji než otevírat novou pozici,“ doplnil odborník na řízení lidských zdrojů z poradenské firmy PricewaterhouseCoopers Daniel Soukup.

Poměr mezi uchazeči o zaměstnání a volnými místy se ale i tak zlepšuje. „Aktuálně totiž připadá na jedno volné pracovní místo 10,6 uchazečů. Situace se nedá srovnávat s obdobím před krizí, protože v tu dobu ekonomika dosahovala abnormálních výsledků. Ale počet volných míst se blíží například roku 2004. Je tedy vidět postupné zlepšení,“ sdělil analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

V příštích měsících by mohla nezaměstnanost podle generální ředitelky Úřadu práce dále stagnovat nebo mírně růst. Za zvýšením by mohl stát hlavně nástup absolventů, kterým se po škole nepodařilo najít místo. „Hlavní vlnu jejich příchodu na úřady práce očekáváme v září. V tuto chvíli zaznamenáváme vyšší počet dotazů hlavně ze stran jejich rodičů nebo prarodičů,“ uzavřela Bílková.

Žádné komentáře

Napište komentář