Domů Ekonomika Nezaměstnanos...

Nezaměstnanost v únoru klesla. Nemá daleko k předkrizovým hodnotám

0

V únoru bylo v Česku bez práce 461 tisíc lidí, podíl nezaměstnaných tak klesl oproti lednu o desetinu procentního bodu na 6,3 procenta. Meziročně to znamená lepší výsledek o více než jedno procento. Česká republika tak potvrdila svou pozici premianta na pracovním trhu s druhou nejmenší nezaměstnaností v Evropské unii. Zvýšil se navíc i počet volných pracovních míst. Celkem hledají zaměstnavatelé téměř 115 tisíc pracovníků.

„V řadě krajů se dostáváme v počtu uchazečů o zaměstnání na úroveň z doby před hospodářskou krizí. Letošní únorová hodnota je nejnižší od roku 2009,“ řekla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Minimum, které Česko zažilo, bylo 3,8 procenta. Podle odborníků na pracovní trh to však byla hodnota, která se nedá dlouhodobě udržet. Analytik Home Credit Michal Kozub proto tvrdí, že je únorový výsledek výborný. „Trh práce jde proti dlouhodobým trendům a cyklům. Neustále se zlepšuje a posouvá hodnoty k lepšímu,“ doplnil.

Další pokles nezaměstnanosti nás pravděpodobně čeká v dalších měsících spolu s tím, jak se bude oteplovat a firmy začnou najímat lidi na sezónní práce. „Česká ekonomika roste, podle průzkumů PricewaterhouseCoopers (PwC) plánuje letos zvyšovat stavy zaměstnanců polovina firem,“ uvedla odbornice PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová.

Zaměstnanci začínají tahat za delší konec provazu

Poptávka je přitom prakticky po všech profesích. „Firmám chybí lidé do provozu, řidiči, dělníci, ale i IT odborníci či specialisté z nejrůznějších oborů,“ vypočetla Palánová.

Kvůli dostatku pracovních příležitostí se dostávají zaměstnanci do silnější pozice i při vyjednávání o vyšších mzdách. „Na trhu práce je míč na straně uchazečů o práci, kteří si mohou téměř diktovat podmínky. V oborech, kde je velký nedostatek uchazečů, si mohou dovolit říct o vyšší plat, než kdykoli dříve,“ potvrdil Kozub.

Výzvy pracovního trhu ale zůstávají. Požadavky firem se ne vždy shodují s nabídkou volných kapacit. Regionální rozdíly jsou navíc nepřehlédnutelné.

„Evidentní problém je strukturální nezaměstnanost, kdy se volná místa dlouhodobě nedaří obsazovat vhodnými uchazeči s odpovídající kvalifikací. Velmi špatnou regionální situaci na Ostravsku, Mostecku, Bruntálsku je navíc třeba řešit kombinací více opatření, zaměřených jak na rekvalifikaci, tak například podporou dojíždění do zaměstnání,“ upozornila Kateřina Pavlíková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Na severu Moravy přesahuje nezaměstnanost v řadě oblastí i 10 nebo 11 procent.