Domů Ekonomika Nová pravidla...

Nová pravidla pro stavební pozemky změnila trh

0

Stát podporuje mladé rodiny. A aby se jim lépe žilo, zdražil jim stavební pozemky a uvalil na ně DPH. S touto ironií a obavou, že to výrazně ovlivní trh s pozemky, někteří hleděli do letošního roku. My jsme zjistili, jaká je skutečnost.

Od ledna se nově rozšířil okruh pozemků považovaných za stavební o pozemky, u kterých je vypracovaná projektová dokumentace, nebo se v jejich okolí budou budovat inženýrské sítě nebo komunikace. „DPH jsou navíc zatíženy i pozemky, které tvoří se stavbou jeden funkční celek, například přilehlé zahrady,“ říká Michal Kresta, obchodní ředitel pro pobočkovou síť realitní kanceláře STING.

Změnu, která nastala, někteří nepovažují za revoluci, ale upřesnění dosud chaotického stavu. „Stavební pozemek nikdy od daně osvobozen nebyl, vždy DPH podléhal a nadále podléhá. Nově se pouze se upřesňuje nejasná definice stavebního pozemku: dříve se za něj nepovažoval ten, na který nebyly zavedeny inženýrské sítě. Nově je to pozemek, který bude evidentně sloužit k výstavbě i se zavedením sítí na pozemek sousední – veřejný,“ upřesňuje podstatu změny poslanec a člen sněmovního hospodářského výboru Jaroslav Klaška.

Informovanost vázla

I v současnosti je možno koupit stavební pozemek bez daně. „Zvýšení cen pozemků se týkalo pouze těch, kteří patří k plátcům DPH – tedy developerů nebo jiných firem. Pokud se někdo chystal kupovat pozemek od developera v Praze a mohl tak učinit v loňském roce, ušetřil statisíce až několik milionů.  V rámci poradny Realitní kuchařky jsem evidovala zvýšený zájem o tuto problematiku od října 2015. Lidé se rozhodovali na poslední chvíli, nebyli včas informováni,“ všimla si expertka na trh s nemovitostmi Pavla Temrová.

Tomu nasvědčuje i skutečný počet pozemků převedených na katastrech před koncem roku. „Počty řízení na katastru ke konci roku nebyly nijak mimořádné,“ uvádí Alena Buziková z Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.

Informovanost klientů ovšem záleží na jednotlivých developerech a realitních kancelářích. „Zájem o pozemky v tomto roce trochu opadl. Je to ale hlavně proto, že veřejnost o plánovaném zdražení pozemků věděla a proto ten, kdo o této investici vážně uvažoval, si pozemek koupil ještě v roce 2015,“ říká Michal Brázdil z realitní kanceláře RE-MAX. Podle něj je ale snížený zájem přechodný. „Útlum stavební aktivity určitě neočekávám. V současnosti je o nemovitosti dost velký zájem, protože úrokové sazby hypoték jsou extrémně nízké a úrokové sazby na bankovních a spořicích účtech se blíží nule,“ doplňuje Brázdil.

Obce berou daňovou zátěž na svá bedra

Změna v definici stavebních pozemků pro účely DPH se dotkla těch měst a obcí, které připravují v konkrétních lokalitách stavební pozemky pro své občany. Patří mezi ně i Žďár nad Sázavou. Podle starosty Zdeňka Navrátila je ve městě stále velký zájem o pozemky. „Předpokládáme, že se změna DPH v zájmu o stavební pozemky, které bude město prodávat, neprojeví. Město stanoví podmínky s přihlédnutím k této sazbě tak, aby stavební pozemky byly pro zájemce dostupné,“ komentuje strategii města Navrátil.

Zcela jiný názor má Tomáš Kučera, místostarosta Velké Bíteše, který je velmi skeptický. „Další prodej pozemků jsme pozastavili do doby, než budeme mít vyjasněnou možnost odpočtu DPH z investic do zasíťování pozemků. Ale vzhledem k tomu, že cena pozemků, která vychází z předpokládaných investic na jejich zasíťování plus ceny za odkup samotného pozemku, je na poměry v našem městě  vysoká (1 200 Kč/m2), tak při zdražení o dalších 21% se dá předpokládat, že zájem bude minimální,“ podotýká.

I ve Velké Bíteši proto hledají cesty, jak stavebníkům vyjít vstříc. „Zvažujeme, že toto navýšení vezmeme na svá bedra, byť to bude znamenat, že tato investice bude pro město ztrátová z pohledu nákladů na vybudování. Ale z dlouhodobější perspektivy udržení mladých ve městě, případně přistěhování dalších jde o investici pro rozvoj města velmi přínosnou,“ uzavírá Kučera.