Domů Ekonomika Nová zelená ú...

Nová zelená úsporám rozdělí na zateplování přes miliardu

0

Na zateplování domů nabídne nový program Ministerstva životního prostředí více než miliardu korun. Kromě miliardy ze Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR) na něj poputuje i tři sta milionů z prodeje povolenek a dalších pět set na nich chce úřad vydělat a investovat do zateplování do konce roku.

Celkem tak na Zelenou úsporám půjde letos 1,8 miliardy korun. Kromě lidí, co si zateplí fasádu a ušetří tak za topení, mají z těchto peněz profitovat i stavební a strojírenské firmy, kterézateplení domů poskytují. Nová Zelená úsporám navíc reaguje i na situaci v zaplavených oblastech.

„Žadatelé, kteří byli zasaženi povodněmi budou mít možnost žádat o dotaci za zvýhodněných podmínek. Například budou mít vyšší míru podpory na zateplení a výměnu oken o dvacet procent,“ vysvětlil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Nový program se od předchozí Zelené úsporám v některých ohledech liší. Jedním z nich je například způsob financování. „Nejde o klasickou Novou zelenou úsporám. Program jsme chtěli spustit co nejdřív, proto jsme financování vyřešili z vlastních zdrojů prostřednictvím Státního fondu životního prostředí,“ dodal Chalupa.

K penězům ze SFŽP však do konce roku přibudou ještě stamiliony z aukcí emisních povolenek. Množství peněz v programu by se tak mělo téměř zdvojnásobit. „Pro začátek je připravena jedna miliarda s tím, že do konce roku ještě získáme peníze z dražby emisních povolenek,“ řekl ministr Chalupa s tím, že při současných odhadech by mohlo jít o osm set milionů.

Program Nový zelená úsporám 2013 je zaměřen na zateplování už stojících rodinných domů a výstavbu nových nizkoenergetických rodinných domů. Čím menší přitom bude energetická náročnost domu po dokončení projektu, tím vyšší na ni dostane ze Zelené úsporám podporu.

Žádosti do programu můžou zájemci začít posílat v srpnu a první peníze jim přijdou na účet letos na podzim.

Žádné komentáře

Napište komentář