Domů Ekonomika Nová zelená ú...

Nová zelená úsporám startuje v srpnu

0

Méně protopit. To je cíl lidí, kteří si plánují zateplit rodinný dům. Právě pro ně vyhradili úředníci z Ministerstva životního prostředí dotace za téměř půl druhé miliardy korun. Zájemci o ně mohou začít žádat od srpna příštího roku. Tak má odstartovat první výzva programu Nová zelená úsporám, který dnes vládě představili zástupci ministerstva. Jeho výsledná verze však zatím čeká na schválení.

Cílem programu je přispět ke snížení energetické náročnosti rodinných domů a veřejných budov, jako jsou například školky, domovy pro seniory, kulturní zařízení nebo sportovní haly. Užitek programu bude dvojí. Lidé méně protopí a vesnice i města budou vypadat lépe, když domy dostanou novou fasádu.

Program plánuje ministerstvo financovat z dražeb emisních povolenek a už teď to vypadá, že na něj půjde více peněz, než na předchozí Zelenou úsporám. „Očekávaný výnos z aukcí emisních povolenek, ze kterých bude program Nová zelená úsporám financovaný, je 28 miliard korun. Samozřejmě přesná suma závisí na výsledku aukce,“ řekl ministr životního prostředí Tomáš chalupa. V původní Zelené úsporám, která tento rok končí, přitom bylo pro zájemce o zateplování připraveno miliard pouze jednadvacet.

Program podle ministerstva bude vedle pozitivního vlivu na životní prostředí také přínosem pro oživení české ekonomiky. Původní Zelená úsporá vznikla v období ekonomické recese a jedním z jejích cílů bylo pomoci domácímu hospodářství. Podobně tomu má být i teď. „Profitovat z programu budou například stavebnictví, doprava nebo doprovodné služby. Jedna koruna státní podpory v programu přinese v průměru 2,84 korun dodatečného HDP,“ přiblížil Chalupa výsledky studie, kterou si ministerstvo nechalo k programu zpracovat odborníky v čele s ekonomem a členem NERVu Miroslavem Zámečníkem.

Podle některých by se ale daly výnosy z dražeb emisních povolenek využít i účelněji. „Kde ty peníze z povolenek vznikají? V teplárnách, které si je musí kupovat. Takže to celé zaplatí lidé, kteří jsou napojení na centrální teplo,“ postěžoval si ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek a dodal, že výhodnějším řešením by bylo investovat více peněz z prodeje povolenek zpět do oprav tepelných rozvodů. „Bylo by to jen fér. Těžili by z toho všichni lidé napojení na centrální teplo a ne jen ti, kteří ještě nemají zatepleno. Takhle ti co zatepleno mají, dotují ty, co to ještě nestihli,“ dodal Hájek. Dopad na ekonomiku země by přitom byl podle něj stejný, ne-li větší.

S tím však ministr životního prostředí nesouhlasí. „Nová zelená úsporám ušetří peníze obcím, které by ze svých rozpočtů musely investovat do rekonstrukcí. Zároveň přispěje k lepšímu vzhledu sídel,“ vyjádřil se Chalupa.

Z celkového objemu peněz v programu připadne přitom podle návrhu ministerstva na rekonstrukce veřejných budov necelá třetina. Zbylých sedmdesát procent půde na zateplování rodinných domků. První žádosti o dotace bude podle návrhu ministerstva možné podávat v srpnu 2013, kdy bude připraveno v rámci první výzvy 1,4 miliardy korun na rekonstrukci rodinných domů. Akceptovány budou realizace započaté po 1. lednu 2013.

Žádné komentáře

Napište komentář