Domů Dění v regionech Nové datové c...

Nové datové centrum u Hodonína má kapacitu jako sedm milionů DVD. Neohrozí ho ani výpadek proudu

V Lužici u Hodonína dnes společnost DataSpring otevřela moderní datové centrum. Projekt za čtvrt miliardy korun zaměstná v regionu ze začátku přes 30 lidí a zákazníkům nabídne mimo jiné databázové služby,  zálohování i cloudová řešení. Kvůli moderní technologii může fungovat v podstatě nepřetržitě. Zvládne i mnohahodinový výpadek proudu. Jako jedno z prvních v České republice díky tomu získalo certifikaci Tier III.

Datové centrum zprovoznila společnost DataSpring, která svým klientům pomáhá hlavně s provozem IT infrastruktury a analýzou dat. „Datové centrum slouží k tomu, aby kdokoliv, kdo potřebuje provozovat jakoukoliv aplikaci zejména pro podnikatelské účely, mohl využít naše služby a provozovat je zde,“ přiblížil jednatel společnosti DataSpring Martin Smekal.

Technologie uložená za pečlivě střeženými dveřmi, vedle kterých na obrazovkách přes celou zeď plyne zdrojový kód jako ve filmu Matrix, dokáže nabídnout služby v řádu až deseti tisíc serverů a velký prostor pro ukládání dat. „Kdyby jsme si to měli představit přepočítané na filmy zaznamenané na DVD, je to v podstatě ekvivalent 6,7 milionů DVD, které tu můžeme z hlediska rozsahu uložit,“ doplnil Smekal.

DataSpring

Kapacita nového datového centra je až deset tisíc serverů a jeho úložiště pojme třicet petabytů dat.

DataSpring si nevybrala polohu pro své nové datové centrum náhodou. Lužice nejsou daleko od Brna, které si již vysloužilo přezdívku středoevropského Silicon Valley. Mnoho ze zatím přibližně 30 pracovních míst, které v regionu vytvoří, totiž připadne na IT profese. „Chceme dát příležitost i studentům bez praxe formou stáží a zkrácených úvazků. Plánujeme spolupráci s vybranými univerzitami,“ nastínil Smekal.

Celý projekt výstavby datového centra přišel přibližně na čtvrt miliardy korun. Devadesát milionů korun přitom pokryla dotace. Velká část peněz směřovala do technologií, kvůli kterým může centrum fungovat i bez vnějšího zdroje energie. „Datové centrum je v podstatě žárovka, co nesmí zhasnout,“ vysvětlil Miloš Jirka ze společnosti Metrostav, která pro projekt dodávala část technologií. Pokud vypadne proud, okamžitě naskočí záložní generátory, které udrží centrum v chodu i desítky hodin. Díky tomu, že jsou všechny rozvody zdvojené, získalo centrum certifikát Tier III, který garantuje v podstatě nepřetržitý provoz IT.

DataSpring

Kvůli nejmodernějšímu systému chlazení je nové data centrum v Lužicích vybudováno jako „zelené“.

To ale není jediná „nálepka“ kterou si projekt v Lužicích vysloužil. Společnost DataSpring jej vybudovala také jako „zelené“ datové centrum, což znamená, že je přátelské k životnímu prostředí i svému okolí. Například chladící systém, který tvoří pomyslné srdce celé budovy, bez kterého by datová technologie nemohla fungovat, používá i vnější chlazení, takže nespotřebovává tolik energie a vytváří minimum emisí. „Zaměřili jsme se i na odhlučnění,“ dodal architekt Pavel Pekár, který centrum navrhl. Vycházel přitom z designu mobilu, který se odráží v oplechovaném tubusu tvořícím dominantu celé stavby.

Výstavba centra začala loni na začátku dubna a projekt byl dokončen počátkem letošního roku. Už dnes jeho služby využívá přibližně 10 zákazníků, jeho kapacita ale není ani zdaleka zaplněná. Modulární pojetí však umožňuje, že je centrum v podstatě nafukovací a jeho kapacita se může průběžně zvětšovat.