Domů Ekonomika Nové firmy se...

Nové firmy se už do Česka nehrnou. Ty co tu jsou, ale expandují

Zlatou dobu přílivu zahraničních investorů má už Česko pravděpodobně za sebou. Podmínky se změnily a místní trh je nasycený. Firmy, které v zemi už nějakou dobu působí, své aktivity ale rozšiřují a k výrobě přidávají i výzkum a vývoj.

I když nových zahraničních investorů v Česku nijak zázračně nepřibývá, díky zájmu těch stávajících zpracovává agentura CzechInvest rok od roku více investičních projektů. „Právě zájem o investování v České republice ukazuje, že naše konkurenceschopnost je zdravá,“ řekl ředitel CzechInvestu Marian Piecha. Naráží tak na nejrůznější mezinárodní srovnání a žebříčky konkurenceschopnosti, ve kterých si Česko v několika uplynulých letech výrazně pohoršilo.

Zatímco v roce 2011 byla Česká republika v žebříčku globální konkurenceschopnosti sestavovaném Světovým ekonomickým fórem na osmatřicátém místě, loni se propadla až na šestačtyřicátou příčku. „Hlavní příčinou poklesu Česka v různých hodnoceních je především skutečnost, že se ostatní státy, se kterými v tomto ohledu soupeříme, díky strukturálním reformám a dalším aktivním krokům k přilákání investorů zlepšují, zatímco Česká republika v reformách naopak zaostává, investory postupně spíše odrazujeme a tím ztrácíme své pozice,“ uvedl předseda Hospodářské komory ČR Petr Kužel s tím, že propad je zřejmý především ve srovnání s Polskem, ale i ostatními okolními zeměmi.

Nepřeceňovat žebříčky

Vypovídací hodnota podobných mezinárodních srovnání ale nemusí být vždy taková, jak se na první pohled zdá. „Česká republika se v žebříčcích pro měření mezinárodní konkurenceschopnosti postupně propadá, nicméně dlužno podotknout, že vždy při podobném srovnání velice záleží na zvolené metodice měření a zejména na poměru subjektivních indikátorů nad těmi objektivními a exaktně měřitelnými,“ zhodnotil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Filip Matys.

V tom dává Matysovi zapravdu i Marian Piecha z CzechInvestu. Schopnost České republiky konkurovat v lákání zahraničních investic ostatním zemím se podle něj totiž nezhoršuje. „Problém by mohl být spíše v tom, že český národ vidí věci horší, než ve skutečnosti jsou. Většina těchto žebříčků totiž staví spíše na subjektivním vnímání obyvatel dané země a nikoli na reálných ukazatelích,“ poznamenal Piecha.

I když tedy pokles v těchto hodnoceních nemusí přímo znamenat, že by země výrazně zaostávala za svými konkurenty, může sloužit jako jakýsi indikátor rezerv, které dostatečně nevyužívá. „Já často uvádím, za prvé, oblast výzkumu a inovací a systém a kvalitu vzdělávání, za druhé kvalitu infrastruktur a za třetí, instituce ve smyslu stability, kvality poskytovaných veřejných služeb, efektivnosti hospodaření veřejného sektoru a vytváření příznivých či spíše nepříznivých podmínek pro podnikání,“ vyjmenoval prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, který na propad české konkurenceschopnosti dlouhodobě upozorňuje.

Jsem zodpovědný za to, aby Moravské hospodářství stále přinášelo aktuální a vyvážené zpravodajství té nejvyšší kvality. Připravuji reportáže, články a rozhovory.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *