Domů Ekonomika Nové firmy se...

Nové firmy se už do Česka nehrnou. Ty co tu jsou, ale expandují

0

Zlatou dobu přílivu zahraničních investorů má už Česko pravděpodobně za sebou. Podmínky se změnily a místní trh je nasycený. Firmy, které v zemi už nějakou dobu působí, své aktivity ale rozšiřují a k výrobě přidávají i výzkum a vývoj.

I když nových zahraničních investorů v Česku nijak zázračně nepřibývá, díky zájmu těch stávajících zpracovává agentura CzechInvest rok od roku více investičních projektů. „Právě zájem o investování v České republice ukazuje, že naše konkurenceschopnost je zdravá,“ řekl ředitel CzechInvestu Marian Piecha. Naráží tak na nejrůznější mezinárodní srovnání a žebříčky konkurenceschopnosti, ve kterých si Česko v několika uplynulých letech výrazně pohoršilo.

Zatímco v roce 2011 byla Česká republika v žebříčku globální konkurenceschopnosti sestavovaném Světovým ekonomickým fórem na osmatřicátém místě, loni se propadla až na šestačtyřicátou příčku. „Hlavní příčinou poklesu Česka v různých hodnoceních je především skutečnost, že se ostatní státy, se kterými v tomto ohledu soupeříme, díky strukturálním reformám a dalším aktivním krokům k přilákání investorů zlepšují, zatímco Česká republika v reformách naopak zaostává, investory postupně spíše odrazujeme a tím ztrácíme své pozice,“ uvedl předseda Hospodářské komory ČR Petr Kužel s tím, že propad je zřejmý především ve srovnání s Polskem, ale i ostatními okolními zeměmi.

Nepřeceňovat žebříčky

Vypovídací hodnota podobných mezinárodních srovnání ale nemusí být vždy taková, jak se na první pohled zdá. „Česká republika se v žebříčcích pro měření mezinárodní konkurenceschopnosti postupně propadá, nicméně dlužno podotknout, že vždy při podobném srovnání velice záleží na zvolené metodice měření a zejména na poměru subjektivních indikátorů nad těmi objektivními a exaktně měřitelnými,“ zhodnotil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Filip Matys.

V tom dává Matysovi zapravdu i Marian Piecha z CzechInvestu. Schopnost České republiky konkurovat v lákání zahraničních investic ostatním zemím se podle něj totiž nezhoršuje. „Problém by mohl být spíše v tom, že český národ vidí věci horší, než ve skutečnosti jsou. Většina těchto žebříčků totiž staví spíše na subjektivním vnímání obyvatel dané země a nikoli na reálných ukazatelích,“ poznamenal Piecha.

I když tedy pokles v těchto hodnoceních nemusí přímo znamenat, že by země výrazně zaostávala za svými konkurenty, může sloužit jako jakýsi indikátor rezerv, které dostatečně nevyužívá. „Já často uvádím, za prvé, oblast výzkumu a inovací a systém a kvalitu vzdělávání, za druhé kvalitu infrastruktur a za třetí, instituce ve smyslu stability, kvality poskytovaných veřejných služeb, efektivnosti hospodaření veřejného sektoru a vytváření příznivých či spíše nepříznivých podmínek pro podnikání,“ vyjmenoval prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, který na propad české konkurenceschopnosti dlouhodobě upozorňuje.