Domů Ekonomika Nový blok duk...

Nový blok dukovanské elektrárny by mohl stát už v roce 2035

0

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba podpoří výstavbu pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany do roku 2035. Vyjádřil se tak poté, co včera elektrárnu navštívil. Ministr vytvoří po schválení Státní energetické koncepce v polovině příštího roku pracovní skupinu, která výstavbu nového bloku naplánuje.

„Výstavbě pátého bloku budou předcházet různé schvalovací procesy, například posouzení dopadů na životní prostředí. Příprava na ni by tedy musela probíhat tak od roku 2023. Počítejme, že samotná realizace výstavby by probíhala pět let, takže aby byl splněn rok dostavby 2035, muselo by se s výstavbou začít v roce 2030,“ prohlásil Kuba.

Rozhodnutí ministra Kuby ocenil i senátor Vítězslav Jonáš, který dlouhodobě řeší další budoucnost a fungování jaderné elektrárny Dukovany a loni zahajoval konferenci Energetické Třebíčsko. Právě Jonáš ministra spolu s ředitelem obou tuzemských jaderných elektráren Milošem Štěpanovským a starosty okolních obcí do Dukovan pozval. „Jsem velmi rád, že ministr Kuba garantoval, že udělá vše pro to, aby rok 2035 byl rokem spuštění pátého bloku elektrárny. Od příštího roku budou stanoveny kroky, které povedou k výstavbě. Také jsme hovořili o možnosti umístění reaktoru Allegra na Dukovansku. Ministr není proti této lokalitě a přislíbil pomoc při jednání,“ řekl Jonáš.

Ekologické organizace jsou proti

Výstavbou nových jaderných reaktorů a vůbec celou Státní energetickou koncepcí však nejsou nadšeni zástupci ekologických organizací. Lidé z Ekologického právního servisu dokonce letos v srpnu spustili internetovou stránku, na které mohli občané energetickou koncepci připomínkovat. Jeden z mnoha kritizovaných bodů byla právě i výstavba nového bloku dukovanské elektrárny. Podle informací uvedených na stránce nebude totiž elektřina z jaderných elektráren v budoucnosti konkurenceschopná, protože investiční náklady na výstavbu nových reaktorů neustále rostou. „Ekologické organizace představily v posledních letech hned dva konkrétní, důkladně propočítané a detailní plány, jak zajistit hospodářský rozvoj a energetickou soběstačnost České republiky bez uhlí i bez jádra – Chytrou energii a Energetickou (r)evoluci. Ministerstvo však při přípravě svých plánů naše návrhy zcela a bez vysvětlení ignorovalo,“ vysvětlil nevoli ekologických organizací blogger a vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Žádné komentáře

Napište komentář