Domů Ekonomika Objednávky sp...

Objednávky spořících dluhopisů dnes končí

0

Dnes, tedy o více než dva týdny dříve než se plánovalo, končí možnost objednávek spořících dluhopisů. Lidé o ně měli příliš velký zájem. Místo očekávaných deseti miliard korun se dluhopisů prodalo za více než dvojnásobek. Ještě před víkendem evidovali úředníci z Ministerstva financí objednávky spořících dluhopisů za 22,3 miliard.

„Vzhledem k obrovskému zájmu a naplnění cíle, který jsme si stanovili v rozmezí deseti až dvaceti miliar korun, budeme nuceni upisovací období předčasně ukončit,“ komentoval zastavení prodeje dluhopisů ministr financí Miroslav Kalousek. Poslední možnost objednat si spořicí dluhopisy tak mají lidé dnes. Objednávky musí zájemci zaplatit do pěti pracovních dnů od ukončení upisovacího období, což znamená do příštího ponděli. Spořící dluhopisy pak budou připsány na účet vlastníka ode dneška za měsíc.

Obrovský zájem lidí o spořící dluhopisy dobře ilustrují čísla. Jen mezi minulým čtvrtkem a pátkem přibylo objednávek téměř za pět miliard korun. Že se po dluhopisech zapráší tak rychle, přitom na ministerstvu nečekali. Upisovací období mělo trvat až do konce listopadu. „Cokoliv nad deset miliard budeme považovat za úspěšnou emisi, pokud zájem přesáhne dvacet miliard, vyhrazujeme si právo emisi předčasně ukončit,“ uvedl Kalousek před zahájením prodeje dluhopisů.

Podzimní emise dluhopisů přinesla kromě klasik známých již z emise jarní i novinku v podobě tříletého prémiového dluhopisu s předpokládanou mírou výnosnosti na 2,77 %. Tím však novinky nekončí. „Lidé si mohou objednávat spořící dluhopisy na pobočkách České pošty a překvapit své blízké na Vánoce dárkovými certifikáty,“ řekl ministr Kalousek.

Pokud chce člověk dát svým blízkým pod stromeček spořící dluhopis, musí si s objednávkou pospíšit. Naštěstí se ale dluhopisy prodávají leckde. Výrazně totiž vzrostl počet distribučních míst, a to z původních čtyř set na téměř čtrnáct set. Kromě České pošty jsou dluhopisy nově k dostání i na přepážkách Poštovní spořitelny. „Spořící dluhopisy se tak dostanou i do menších měst a větších vesnic,“ podotknul Kalousek.