Domů Ekonomika Obnovitelné z...

Obnovitelné zdroje energie čeká méně podpory a více kontroly

0

Podpora fotovoltaických elektráren, bioplynových stanic a dalších obnovitelných zdrojů energie ohrožuje podle premiéra Petra Nečase českou konkurenceschopnost. Nečas to řekl po setkání s předsedkyní Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou, na kterém zdůraznil, že cílem vlády je kromě zachování konkurenceschopnosti i ochrana spotřebitele.

Podle Nečase se energetika stává zásadním tématem na celoevropské úrovní a prohlásil, že cílem Česka i celé Evropské unie má být zvyšování konkurenceschopnosti, kterou Evropa v celosvětovém měřítku ztrácí.

„Evropská unie nemůže již déle hrát roli světové avantgardy a platit za ni ohrožením svých hospodářských zámů. Proto se musíme tématu zajištění konkurenceschopnosti a energetické bezpečnosti věnovat primárně i u nás doma, v České republice,“ řekl premiér Nečas.

Obnovitelné zdroje jsou drahé

Nečas v této souvislosti zdůraznil, že podpora obnovitelných zdrojů neúměrně zatěžuje českou ekonomiku. Podle jeho slov zaplatilo Česko na těchto vícenákladech jen letos přes čtyřiačtyřicet miliard a dalších dvanáct miliard musela vláda najít v rozpočtu na podporu konkurenceschopnosti tradičních českých firem.

„Celá věc má také přímý dopad na zaměstnanost: Každá miliarda vyplacená zbytečně odebírá z průmyslu prostředky na dva tisíce pracovních míst. Vysoké náklady na obnovitelné zdroje energií tak ohrožují až dvacet tisíc pracovních míst v době krize,“ dodal premiér.

S Nečasem souhlasí i předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Cena za takzvanou zelenou energii je podle ní tak vysoká, že kvůli ní do jisté míry kolabuje konkurenceschopnost průmyslových odvětví, které mají vysokou spotřebu elektřiny.

„Vysoká cena energií ubíjí i domácnosti, protože narostla od roku 2006 mnohonásobně. Od prvopočátku pracujeme na narovnání a snížení nákladů na energie tak, aby byly akceptovatelné pro národní hospodářství a české spotřebitele,“ doplnila Vitásková.

Nečas plánuje cenový strop a více kontroly

Podle Nečase by měli spotřebitelé vědět, kolik budou v následujících letech za zelenou energii platit. To, co by bylo nad tento strop, uhradí stát z rozpočtu. „Kloním se k názoru, že by bylo vhodné tento cenový strop nastavit na delší období, například pěti let, aby všichni úřastníci trhu věděli, co je čeká,“ uvedl předseda vlády.

Nečas si chce také došlápnou na neprůhledné projekty a kontrolovat oprávněnost dotací a podpor. Zdůraznil to zejména ve spojitosti se solárními elektrárnami. „Každý, kdo hraje nepoctivě, musí být odhalen a potrestán,“ doplnil premiér.

Podle Nečase je však potřeba jasně říci, že z celkového počtu skoro pětadvaceti tisíc solárních elektráren je určitě devadesát procent normálních podnikatelů, kteří si například na střeše svého domu postavili malý sloární panel.

„Na ty se nebude kontrola státu primárně soustředit. Začneme kontrolovat hlavně ty velké a neprůhledné projekty,“ uvedl Nečas. Příjemci státní podpory budou muset navíc odhalit majetkovou strukturu, jinak žádné peníze nedostanou. „Jsme přesvědčeni, že tímto krokem ušetříme miliardy korun ročně a zároveň zjistíme, kdo podporu skutečně dostává,“ vysvětlil premiér.

Žádné komentáře

Napište komentář