Domů Ekonomika Pasivní domy:...

Pasivní domy: Lidem chybí odborníci a informace

0
Pasivní domy

Trh, který roste, ale pomaleji než by mohl. Tak mluví odborníci o stavbách pasivních domů. Kolik jich však v České republice stojí, je těžké zjistit.

„Oficiální čísla neexistují, záleží pouze na dobrovolnosti majitelů, jestli se se svým domem pochlubí, například přihlášením do naší databáze pasivních domů. My odhadujeme jejich počet zhruba na 1 200. Vycházíme přitom z informací o dotačním programu Zelená úsporám. Počet pasivních domů, jejichž investoři nežádali o dotaci, ale může být vyšší,“ řekl marketingový specialista Jan Morkes z Centra pasivního domu.

Dodal zároveň, že dlouhodobě se zájem o tyto stavby zvyšuje. Podobně vidí situaci také Jan Macke z firmy Bahal, která se stavbou pasivních domů zabývá. „Letos postavíme těchto domů víc než loni,“ podotkl Macke.

Příprava projektu i stavba jsou náročné

Zájem o pasivní domy prý snižuje neinformovanost lidí. „Stále bojujeme se základními a stokrát vyvrácenými mýty o neotvírání oken nebo závislosti pasivního domu na drahých technologiích. Opak je pravdou. Stále také pociťujeme nedostatek odborníků. Pasivní domy vyžadují kvalitní a pečlivou přípravu i následnou stavbu,“ upozornil Morkes.

Na náročnost projektu i stavby upozornil také Macke. „Společnosti slibují, že postaví pasivní dům, ale ve finále klient zjistí, že s tím zkušenosti nemají a stavba se komplikuje a prodražuje,“ nastínil situaci.

Naopak cena pasivního domu není podle něj rozhodující. „Je dražší než standardní dům pouze o patnáct až dvacet procent, což při úsporách na spotřebě energií a také dotaci, která je čtyři sta tisíc korun v rámci Nové zelené úsporám, nehraje roli,“ myslí si Macke.

Jen novostavba? Ne nutně

Zároveň také neplatí to, že pasivní dům musí být jen novostavba. „Ještě větší potenciál se skrývá v rekonstrukcích nebo třeba v bytových domech a administrativních budovách,“ upozornil Morkes.

Budoucnost v této oblasti vidí odborníci nadějně. „Od roku 2020 bude platit povinnost stavět všechny budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Pasivní dům je naprosto ideálním a vyzkoušeným konceptem, z nějž se dá při stavbě vycházet,“ doplnil Morkes.

Zároveň ale upozornil, že hlavními tahouny trhu s pasivními domy jsou stále země západní Evropy. „Zejména Rakousko a Německo, kde také koncept vznikl. Pořádáme pravidelně exkurze pro specialisty, kde se s principy energeticky pasivních objektů naprosto běžně pracuje při rekonstrukci veřejných staveb, bytových domů anebo kancelářských objektů. Pasivní budovy se rozšiřují v USA, Kanadě, Británii nebo Skandinávii,“ uzavřel Morkes.