Domů Ekonomika Platy ve stro...

Platy ve strojírenství jsou nadprůměrné a stále rostou

0
minimální mzda

Ekonomická krize je u konce a strojírenským firmám se daří. Nasvědčuje tomu i zvýšení platů, ke kterým letos vedení společností svolilo. Největší nárůst mezd za posledních pět let si vyjednali odboráři ve Vítkovice Machinery Group, o několik stovek si polepší i zaměstnanci huti ArcelorMittal Ostrava.

Mzdy se ve strojírenství pohybují nad celorepublikovým průměrem, říká analytik Jiří Šimara ze společnosti Cyrrus. „Během prvního čtvrtletí si konkrétně zaměstnanci ve firmách vyrábějících stroje a strojní zařízení vydělali o 8 procent více než průměrný zaměstnanec. V automobilkách jsou dokonce platy zhruba 13 procent nad průměrem. Příčinou jsou kromě již tradičního boje zaměstnavatelů o zkušené pracovníky i velmi dobré hospodářské výsledky strojírenských firem, které jsou alespoň částečně přenášeny i do mzdových nákladů,“ přiblížil Šimara vývoj mezd ve strojírenství.

Osmikolové jednání o vyšší platy

Zvýšení platů si v tomto roce vyjednali například odboráři v huti ArcelorMittal Ostrava (AMO). A to v průměru o 520 korun. Jednání s vedením firmy bylo osmikolové. Peníze dostali zaměstnanci dokonce zpětně od 1. března. Průměrný plat byl ostravské huti v roce 2014 bez mezd vedení firmy 35 124 korun. ArcelorMittal zaměstnává zhruba sedm a půltisíce lidí.

Odboráři mají s vedením firmy do konce roku koletivní smlouvu, že se každý rok bude jednat o zvýšení platů. „Důležité je, že se obě strany dokázaly dohodnout a zachovat sociální smír,“ uvedla mluvčí firmy Barbora Černá. Pokud bude mít společnost dobré výsledky, dostanou zaměstnanci na konci roku ještě bonusy.

Nejvíce se přidávalo ve Vítkovicích

Nejvyšší nárůst mezd za posledních pět let si letos vyjednali také zaměstnanci v dělnických profesích společnosti Vítkovice Machinery Group (VMG). A to o 4,5 procenta. Stejně jako v ostravské huti mají odboráři s vedením firmy kolektivní smlouvu.

Na zvýšení mezd vedení firmy kývlo díky dobrým hospodářským výsledkům. VMG měli za minulý rok provozní zisk lepší o více než 180 procent, což představuje po předloňské ztrátě zlepšení o zhruba 240 milionů korun. Vítkovice Hammering (dceřiná společnost provozující rychlokovací stroj) jsou po provozní ztrátě za rok 2013 nyní v mírném provozním zisku.

Dobré ekonomické výsledky chce společnost ještě posílit díky nové marketingové strategii Metal Evolution. „Prodává všechno, co umíme, pod zastřešující značkou Vítkovice Machinery Group, a to jednotně v celém světě. Z ní odvozujeme jak vstup na nové trhy, tak růst v tradičních oborech – ať už jde o ocelové láhve a navazující synergii s CNG programem nebo ocelové konstrukce a energetiku,“ zhodnotil obchodní ředitel skupiny Jiří Skuhra.

Mzdy i zisk zvýšil také přední evropský výrobce výkovků a výlisků pro železnice, zemědělství, stavebnictví a těžební průmysl MSV Metal Studénka. Navíc přijímá stále nové zaměstnance, v letošním roce jich má být až několik desítek. Teď jich ve firmě pracuje přes čtyři sta. Průměrně si zaměstnanci MSV Metal Studénka vydělají 25 398 korun. Od roku 2013 dostali přidáno 3,23 procenta.