Domů Ekonomika Plyn z nového...

Plyn z nového těžebního střediska by stačil pro 20 tisíc domácností

0

Břeclav – Nové těžební středisko otevřela Česká naftařská společnost v Břeclavi. Investice do celého projektu – od průzkumů až po zahájení těžby – byla více než sto milionů korun. Česká naftařská by z nového vrtu chtěla denně vytěžit až 200 tisíc kubíků zemního plynu, což by stačilo pro spotřebu asi dvaceti tisíc domácností, které plynem topí a ohřívají vodu.

Příprava nového střediska trvala čtyři roky. Firma v něm bude dobývat plyn třemi vrty ze dvou ložisek zhruba z hloubky 800 metrů. „Toto středisko je výjimečné tím, že byla použita nejnovější dostupná technologie pro zpracování a úpravu těženého zemního plynu i s výhledem, že ložiska budou po odtěžení zemního plynu konvertovány na podzemní zásobník, do kterého se bude plyn zpětně čerpat,“ upozornil generální ředitel České naftařské společnosti Zdeněk Svoboda. Plynový zásobník, který by měl být vybudován nejdříve v roce 2015, by měl pojmout až sto milionů kubíků zemního plynu.

Kromě nově otevřeného střediska Břeclav, těží Česká naftařská zemní plyn a ropu ještě v nedaleké Poštorné. Tam jsou suroviny dobývány z hloubky zhruba 1 400 metrů. Výhradním odběratelem plynu od České naftařské je společnost LAMA INVESTMENTS, která pak plyn dodává domácnostem a velkoodběratelům pod značkou levnyplyn.cz.

Těžba v Břeclavi je výhodná i pro samotnou obec. „Těžařské společnosti musí odvádět za vytěžené nerostné suroviny poplatek, z něhož 75 % putuje do obecní pokladny a 25 % se ukládá na pozdější rekultivaci místa těžby,“ řekl místostarosta Břeclavi Pavel Dominik. Společnost ale pomáhá i s dalšími projekty ve městě – například se stavbou kulturních domů v Poštorné a Charvátské Nové Vsi. „Formou poplatků dostane Břeclav od České naftařské společnosti asi patnáct milionů korun,“ doplnil mluvčí skupiny LAMA Andrej Čírtek.

Těžba v obou střediscích v okolí Břeclavi je plánována přibližně na 25 let. Po jejím ukončení bude území těžebních středisek rekultivováno a vrty zlikvidovány.