Domů Ekonomika Po srpnovém p...

Po srpnovém propadu průmysl v září opět rostl. Vzchopilo se i stavebnictví

0
průmysl

Zdá se, že srpnový meziroční propad průmyslové výroby byl opravdu jen dočasným zbrzděním. V září už průmysl opět rostl, ve srovnání s loňským rokem o 8,3 procenta. Přibývá i nových zakázek, což dává tuzemským podnikům naději, že ochlazování evropských ekonomik nebo rusko-ukrajinský konflikt alespoň do letošních výsledků průmyslu výrazněji nepromluví.

„Český průmysl se v září vrátil na růstovou trajektorii. Příslibem do budoucna je 15procentní růst nových zakázek. Za celý rok tak očekáváme růst, pozorně budeme sledovat vývoj nových zakázek pro rok 2015,“ uvedl partner v oddělení podnikových financí poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC ČR) Petr Smutný.

Hlavním tahounem růstu byla tradičně výroba dopravních prostředků. „Z celkového růstu tvoří bezmála čtvrtinu právě výroba aut. Meziročně si připsala 11,7 procenta,“ přiblížil analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Česko ale není jen továrna na auta. Dařilo se i ostatním oborům. „Celkově výroba strojů podržela průmysl se svým růstem o 7,8 % meziročně. Přidal se i chemický průmysl s růstem o 17,7 % a v neposlední řadě to byla výroba elektro zařízení s růstem o 5,1 %. Ve výsledku tak jediný obor, který výrazně klesl, byla výroba farmaceutik, tedy léků,“ doplnil Kozub.

Základem pro pozitivní vyhlídky českého průmyslu mohou být i výsledky zátěžových testů evropských bank. „Všechny velké evropské bankovní skupiny testy prošly, a to včetně mateřských společností některých finančních institucí působících v Česku, jejich finanční podporu český průmysl potřebuje,“ dodal Smutný z PwC.

Rok, kdy se stavebnictví odráží ode dna

Výrazně si v září polepšilo i stavebnictví. Meziročně vzrostlo o 9,5 procenta, po očištění o počet pracovních dnů hlásilo růst lehce přes osm procent. „Letošní rok je tak opravdu odrazem ode dna, kdy v některých měsících se dokáže dostat do růstových hodnot, jindy opět propadne,“ řekl Kozub.

V porovnání s krizovým rokem 2008 stavebnictví propadlo o téměř čtvrtinu. Tehdy ale bylo celé odvětví na vrcholu. „Stavělo se doslova všechno, a to bez ohledu na ekonomickou návratnost. Investoři věřili, že ekonomický růst je nezastavitelný, a tak pumpovali peníze do mnohdy neracionálních projektů. Řada z projektů dodnes zůstala pouze na papíře a nikdy se nerealizovaly,“ uzavřel analytik.