Domů Ekonomika Podílové fond...

Podílové fondy rekordně rostou. Čeští investoři v nich hledají zabezpečení na stáří

0
podílové fondy

Majetek tuzemských investorů v podílových fondech rekordně roste. Jenom v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl o 32,6 miliard na rekordních 361,5 miliard korun. V současnosti do fondů investuje každý sedmý Čech.

Za oblibou fondů stojí pravděpodobně zpackaná důchodová reforma, která přiměla občany hledat alternativy ke svému zabezpečení na stáří. Rozjetý vlak investování do podílových fondů nabral rychlost již vloni. Podle investičních analytiků má investování ve fondech stále velký prostor pro růst.

Investovat raději pravidelně do podílového fondu anebo posílat peníze na penzijní připojištění? Podobné dilema řešili na začátku letošního roku ti, kteří si rozhodli zabezpečit na stáří. Obliba první varianty přitom v České republice výrazně stoupá. „Jenom v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl majetek Čechů v podílových fondech o 32,6 miliardy korun na 361,5 miliardy korun,“ uvedla Jana Michalíková, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh (AKAT).

Už vloni přitom stoupla hodnota majetku v podílových fondech o 51,9 miliardy korun na rekordních 328,9 miliardy. Dlouhodobý nárůst zájmu o fondy souvisí s debatou o důchodové reformě. „Investoři momentálně poptávají fondy nejen kvůli jejich aktuální výkonnosti, ale především jako dlouhodobější produkt a alternativu zabezpečení na stáří. I proto patří mezi nejpopulárnější produkty takzvané programy pravidelných investic, které letos tvořily celou polovinu nových investic,“ vysvětlila Michalíková.

Pokušení anebo jistota? Češi objevují výhody fondů

Do podílových fondů v současnosti investuje každý sedmý Čech, oproti západní Evropě je to však stále nezvykle málo. Boom obliby fondů tak bude zřejmě pokračovat. „Podíl fondů na finančních úsporách domácností je u nás jen přibližně 9 procent, takže je tu velký prostor pro růst,“ řekl investiční analytik společnosti Partners Aleš Tůma.

Ten vidí za růstem fondů i další důvody. V prvé řadě zejména lákavé výnosy akcií. „Do jisté míry může jít o naskakování do rozjetého vlaku. Aktuálně jsou sice trhy nervózní, ale v posledních dvou letech akcie lámaly historické rekordy. I když klient vždy dostává upozornění, že minulé výnosy nevypovídají nic o budoucnosti, je těžké odolat pokušení,“ objasnil Tůma. „Před investováním na základě emocí pomáhají klienty chránit i programy pravidelného investování,“ dodal Tůma.

Největší nárůst zaznamenaly letos akciové fondy a fondy smíšené. „Charakter investic do fondů se v České republice za poslední tři až čtyři roky proměnil z dlouhodobě dominujících fondů peněžního trhu k dynamičtějším portfoliím. Těmto typům fondů nahrává prostředí nízkých úrokových sazeb,“ řekla Michalíková.

Investice pro každého?

Přes 77 procent majetku v podílových fondech drží fyzické osoby. Jejich podíl vlastnictví se také od roku 2013 mírně zvyšuje. Podílové fondy totiž lákají zejména drobné investory. „Fondy poskytují možnost koupit si kvalitně diverzifikované a profesionálně řízené portfolio od pěti set korun měsíčně,“ vyzdvihl investiční analytik Tůma.

Stigma drobného investování, které pramení z vytunelovaných privatizačních fondů z divokých devadesátých let, je zřejmě minulostí. „Jediné, co mají tyto subjekty společné, je pouze název podílový nebo investiční fond. Investiční fondy jsou nyní chráněny mnoha mechanismy: kromě dohledu České národní banky je zde odpovědnost správce těchto fondů, ale také odpovědnost banky jako depozitáře,“ uvedla Michalíková. Fondy v současnosti podléhají daleko přísnější regulaci na nejen na národní, ale i evropské úrovni.