Domů Ekonomika Podnikatelé c...

Podnikatelé chtějí, aby Temelín stavěli Rusové

0

Kdyby měli o dostavbě Temelína rozhodovat čeští podnikatelé, vyhrála by tendr rusko-česká společnost Atomstrojexport. Vyplývá to z ankety mezi energetickými a stavebními firmami účastnících se konference o dostavbě Temelína, kterou má Moravské hospodářství exkluzivně k dispozici.

Atomový tendr – S ruskou technologií už máme své zkušenosti a je nám bližší. Navíc s Atomstrojexportem máme mnohem lepší vztahy než s Francouzi a Američany. Takový vzkaz poslali vládě účastníci konference o dostavbě Temelína, která se uskutečnila v Brně při strojírenském veletrhu. Vláda spolu s ČEZem nyní začíná připravovat zadávací dokumentaci. Tendr chce vypsat už v roce 2012 a v roce 2013 pak začít stavět.

Výsledky aktety mezi účastníky konference „Dostavba JE Temelín: příležitost pro český průmysl?“ uskutečněná dne 15.září 2010 v Brně

Účastník tendru

Kolik procent 
podnikatelů mu 
dává přednost

Konsorcium MIR. 1200 (Atomstrojexport)

65,85%

Areva

28,90 %

Westinghouse

5,25%

Zdroj: Krajská hospodářská komora Jižní Moravy, spoluorganizátor konference Do předkola výběrového řízení se dostaly tři firmy: Atomstrojexport patřící do ruské skupiny OMZ, francouzská Areva a americká Westinghouse. Každý gigant prosazuje svou technologii. Ne každou jsou ale čeští podnikatelé schopní pomáhat sestavit v maximální míře.

„Naše firmy už ruskou technologii dělaly v Dukovanech a částečně i Temelíně, takže jsou na ni mnohem lépe připravené. Například rozměr amerického parogenerátoru je ve Vítkovicích nerealizovatelný. Jsme jediná země této velikosti na světě, která je schopná vyrábět součásti pro jaderné elektrárny. Jestli toho nevyužijeme, tak je to obrovský průšvih,“ zdůrazňuje místopředseda hospodářské komory Pavel Bartoš.

Většina firem je také přesvědčená o tom, že Atomstrojexport je jediný, který zadá až sedmdesát procent zakázky českým firmám. „Například při stavbě finské jaderné elektrárny Areva pustila do samotného vybavení elektrárny minimum místních firem,“ uvedl předseda krajské hospodářské komory jižní Moravy Michal Štefl.

Podle zástupců vlády je ale předčasné vyslovovat podobné soudy. „Optimismus některých českých firem je pozoruhodný. Netuším, na čem se zakládá. Všichni tři účastníci slibují vysoký podíl místních firem. To je marketingový slib, kterým nezarmoutí. Až za dva roky budeme mít na stole nabídky, uvidíme, jaká bude realita,“ nabádá ke zdrženlivosti vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. Podle něj i vláda trvá na tom, aby podíl českých firem byl co největší. „Tendr má tři kritéria: cena, transfer know-how a podíl českých výrobců. Všechny tři části mají svou váhu,“ připomíná.

Rozhovor s Václavem Bartuškou, vládním zmocněncem pro dostavbu Temelína čtete zde

Ať už tendr dopadne jakkoli, firmy apelují na vládu, aby garantovala dostatečnou dobu mezi výběrem dodavatele a samotnou stavbou. „Optimální by byl tak rok a půl. Jen tak se totiž české firmy budou moci dobře připravit na dodávky,“ vyzývá Bartoš.

Podle něj by si totiž Česká republika neměla vzít příležitost rozvíjet obor jaderné energetiky ve chvíli, kdy jen v Evropě oznámilo záměr postavit další reaktory dvanáct států.

Mnoho z nich už začalo s účastníky řízení jednat a právě studují jejich technické dokumenty. „K dostavbě Temelína upínáme svou pozornost. Do roku 2015 máme podepsanou smlouvu na správu řídicího systému v Dukovanech. Pak se bude naše budoucnost odvíjet od výsledku této zakázky,“ uvedl Zdeněk Buchta, vedoucí projektu Temelín z firmy ZAT. Tato firma v současnosti zaměstnává 400 lidí, kteří umí řídicí systém kategorie B a C nejen sestavit, ale také celý vyprojektovat. „Jednáme se všemi firmami. Zatím ale největší šanci vidíme v ruském projektu. Tam jsou totiž připravení nám zadat zakázku na klíč. Westinghouse bude mít zájem především o montáž,“ je přesvědčený Buchta.

*****

Hodnota zakázky se odhaduje na 200 miliard korun.

Stavět se má začít za tři roky. Nové bloky budou proud vyrábět v roce 2020.

S českými firmami se počítá i v rozšíření slovenské elektrárny v Jaslovských Bohunicích.