Domů Ekonomika Pokles českéh...

Pokles českého průmyslu přibrzďuje. V lednu na tom byl stejně jako v prosinci

0

Český průmysl vyrobil o zhruba patnáct miliard korun méně než loni. Přesto jsou však podle podnikatelů lednové výsledky tuzemského průmyslu spíše optimistické. Čísla za leden, podle kterých zůstala průmyslová výroba na stejné úrovni jako v loňském prosinci, uveřejnil Český statistický úřad minulý pátek. Odborníci doufají, že by výsledky mohly naznačovat zastavení dalších poklesů.

Jediné optimistické v datech o lednové průmyslové výrobě je to, že meziročně produkce klesla pouze o 4,1 % a ve srovnání s prosincem se tak českému průmyslu nedařilo hůř. „Nevylučovali jsme mírně horší lednová čísla. V tomto smyslu je lednový výsledek mírně příznivý a mohl by být znakem zastavení dalších poklesů,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek s tím, že zlepšení oproti loňskému lednu v žádném případě nečekal.

Pozitivně hodnotí lednové výsledky i ředitel odboru ekonomických analýz z ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek. Podle Vomastka totiž částečně vykompenzovaly prosincový propad. „Zatím však nedošlo k žádnému zásadnímu obratu. Po vyloučení sezónních vlivů, tedy zejména nižšího počtu pracovních dnů v prosinci, skončila průmyslová produkce meziměsíčně na stejné úrovni,“ vyjádřil se Vomastek.

Obrat k lepšímu jen tak nepřijde

Podle odborníků ani nejde v nejbližších měsících čekat nějaký výraznější obrat k lepšímu a i případná stabilizace bude velmi pozvolná. „Domácí poptávka zůstávala nadále slabá a zahraniční poptávka se v prosinci a lednu projevovala poklesy exportu. Firmy nejen u nás, ale i v Evropské unii neinvestují a poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby nadále klesala. Slabou poptávku indikuje i vývoj cen průmyslových výrobců, který v lednu meziročně vzrostl pouze o 1,3 procenta,“ uvedl analytik Čížek. Podniky tak své zboží zdražují pomaleji, než je obvyklé.

Do poklesu průmyslové výroby se promítl například i snižující se zájem Evropanů o nová auta. „Projevilo se to omezením domácí výroby rozhodujícího automobilového průmyslu a navazujících odvětví,“ vysvětlil Vomastek.

Nepříznivá jsou i očekávání týkající se zakázek za únor a březen. Ta zvrat do pozitivních čísel představovat rozhodně nebudou. „Zpráva o vývoji zakázek je klíčovější než výsledky samotné produkce. Navíc výrazněji klesly zakázky zahraniční. Není to pozitivní zpráva pro naši ekonomiku, kterou v posledních dvou letech export v podstatě jako jediný táhnul nahoru,“ řekl Bohuslav Čížek.

Exportu se však podle Vomastka z ministerstva průmyslu a obchodu blýská na lepší časy. „Příslibem do budoucna jsou zlepšující se předstihové ukazatele eurozóny a zejména Německa, k nimž se aktuálně přidávají i indikátory pro český průmysl,“ doplnil Vomastek.

Žádné komentáře

Napište komentář