Domů Ekonomika Pokles nezamě...

Pokles nezaměstnanosti překonal odhady. V březnu se dostala na 7,2 procenta

0
nezaměstnanost

O tři desetiny procentního bodu klesla v březnu z únorových 7,5 procenta míra nezaměstnanosti v Česku. Ke konci minulého měsíce tak úřady práce evidovaly o téměř 23 tisíc nezaměstnaných méně než v únoru. Zároveň roste počet volných pracovních míst. Analytici proto očekávají, že letos prolomí nezaměstnanost hranici sedmi procent.

Na konci března bylo v Česku podle údajů Úřadu práce ČR (ÚP ČR) nezaměstnaných něco přes 525 tisíc lidí. To je o 83 tisíc méně než před rokem. Na dvojnásobek oproti loňsku naopak vzrostl počet volných pracovních míst. „Míra nezaměstnanosti směřuje v souladu s našimi očekáváními k hranici sedmi procent, kterou by měla ještě letos prolomit,“ komentoval vývoj na trhu práce odborník na řízení lidských zdrojů v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Daniel Soukup.

Je vidět, že firmy se nebojí nabírat a jsou ochotny zaměstnávat stále více lidí. „Počet nezaměstnaných poklesl o více než dvacet tisíc během jednoho měsíce. To je úctyhodné číslo, které ukazuje na zlepšující se situaci na trhu práce,“ dodal analytik Home Credit Michal Kozub.

Teplo a rostoucí ekonomika

Pomohly tomu dva klíčové faktory: rostoucí ekonomika a teplé počasí. „Rozjíždí se sezónní práce především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, těžbě, potravinářství či turistickém ruchu,“ řekla Kateřina Sadílková, pověřená řízením ÚP ČR. S blížícím se létem bude sezónních míst pravděpodobně dál přibývat.

Zatímco nezaměstnanost klesá, počet volných pracovních míst roste. Jen přes úřady práce jich v březnu zaměstnavatelé nabízeli přes 76 tisíc. Největší zájem měli o řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocné pracovníky ve výrobě, kováře a nástrojáře, montážní dělníky či pracovníky v ostraze.

Rozdíly panují v nabídce a poptávce i mezi regiony

„Počet volných míst, který je na první pohled velmi pozitivní, má v sobě i negativní stránku – velmi pravděpodobně neexistují uchazeči, kteří by tyto pracovní místa byli ochotní nebo schopní obsadit,“ upozornil Kozub.

V extrémním případě to může podle něj dospět až k tomu, že bude mnoho lidí bez práce a zároveň i mnoho volných pozic. „Požadavky na uchazeče a jejich kvalifikace se totiž v mnoha případech nemusí vůbec potkávat,“ doplnil analytik.

Velké rozdíly panují i mezi jednotlivými regiony. Zatímco v Praze, Mladé Boleslavi nebo například Rokycanech a Rychnově nad Kněžnou se nezaměstnanost drží mezi třemi až pěti procenty, okresy jako Bruntál, Most, Ústí nad Labem, Karviná, Jeseník, Ostrava nebo Chomutov se potýkají s nezaměstnaností od desíti až do třinácti procent.