Domů Ekonomika Přebytek zahr...

Přebytek zahraničního obchodu za listopad trhal historické rekordy

0

Obchodní bilance České republiky skončila za loňský listopad v rekordním přebytku bezmála devětatřicet miliard korun. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Oproti předloňskému listopadu si tak Česko polepšilo o více než pět miliard. Podle odborníků to dokazuje, že český export už překonal krizi.

„Zveřejněný listopadový přebytek zahraničního obchodu přes 38 miliard je historicky nejvyšším. Ukazuje, že český export už krizi překonal a firmám se daří prosadit se na zahraničních trzích, na kterých dochází k oživování poptávky,“ komentoval ekonomické výsledky předseda Asociace exportérů Jiří Grund.

Podle statistik ČSÚ týkajících se zahraničního obchodu se v loňském listopadu meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 7,4 procenta a dovoz o 6,3 procenta. Rozdíl mezi exportem a importem tak skončil v přebytku 38,7 miliardy korun.

Několikaměsíční růstový trend

„Klíčovým je udržení vývozu i dovozu na historicky mimořádně vysokých úrovních a potvrzení několik měsíců po sobě trvajícího růstového trendu v meziročním srovnání,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka, pověřený řízením sekce zahraničního obchodu.

Při přepočtu na eura už však tempo růstu české exportu tak působivé není. Může za to intervence České národní banky, která oslabila českou korunu. „Lze ale předpokládat, že i v případě společné měny euro překoná celoroční vývoz roku 2012,“ dodal Hovorka.

Českému exportu nahrává několik faktorů. Tím klíčovým je bezesporu oživení německého hospodářství i řady dalších evropských ekonomik. „Jde především o evropské trhy, kde skončila obchodní bilance aktivem 73,5 miliard korun. Již tradičně je hlavním tahounem exportu automobilový průmysl, který se zvýšil meziročně o více než devět miliard korun,“ vysvětlil Grund.

Celoroční přebytek bude vyšší, než se čekalo

O celkové podobě salda za rok 2013 rozhodnou až prosincové výsledky. Už teď je ale jasné, že bude vyšší, než řada odborníků očekávala. „Díky skvělým číslům bude predikovaná hranice 350 miliard zcela jistě překonána a můžeme se dostat až někam k číslu 365 miliard korun,“ uzavřel Grund.

Firmy navíc hlásí další pozitivní zprávu. Vzhledem k hodnotám nových objednávek ze zahraničí, které naznačují několikaletá maxima, lze pozitivní výsledky zahraničního obchodu očekávat i v příštích měsících.

Žádné komentáře

Napište komentář