Domů Ekonomika Premiér: Chci...

Premiér: Chci udržet průmyslový charakter Česka

0

Podpora exportu, jednotný postup české diplomacie, ceny elektřiny a technické vzdělávání. To jsou klíčové oblasti pro rozvoj tuzemského průmyslu. Na tom se při včerejší schůzce shodl předseda vlády Petr Nečas se zástupci Svazu průmyslu a dopravy. S těmi premiér probíral, co může vláda pro český průmysl v horizontu nejbližších měsíců udělat.

Podle Nečase by se měla vláda v budoucnu zaměřit hlavně na rozvoj infrastruktury, inovací, zkvalitnění práce úřadů a podporu exportu. „Stát má podporovat export, především do teritorií mimo Evropskou unii,“ řekl premiér s tím, že se zástupci Svazu jednal už o konkrétních podnikatelských misích.

Právě podpora exportu je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka pro rozvoj tuzemské ekonomiky stěžejní. Průmyslovým podnikům však snahy o vývoz svých výrobků komplikují tahanice mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zahraničních věcí o to, kdo je za co zodpovědný při reprezentaci Česka v cizině.

Diplomacie, eletřina a technické školství

„Poprosili jsme pana premiéra, aby na jednání vlády dohlédl na definitivní podepsání dohody mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zahraničních věcí o spolupráci, ale hlavně jednotném postupu v oblasti české diplomacie. To považujeme za naprosto zásadní věc,“ uvedl Hanák.

Neshody ministerstev však nejsou jedinou věcí, které podle prezidenta Svazu brzdí český průmysl. Železnou koulí jsou pro tuzemské podniky i ceny eletřiny. „Ceny elektřiny jsou naprosto strategické a důležité pro konkurenceschopnost českého průmyslu. Věřím, že si řekneme, jak dále postupovat v podpoře pro obnovitelné zdroje a snížení cen elektrické energie,“ dodal Hanák.

Další oblastí, o které premíér se zástupci Svazu diskutoval, bylo technické vzdělávání. „Jsem nesmírně rád, že nám prochází Poslaneckou sněmovnou změna zákona o právnických osobách ve vztahu k podpoře technického školství,“ doplnil Hanák s tím, že by byl rád, kdyby se ji podařilo nastartovat od začátku letošního září.

Žádné komentáře

Napište komentář