Domů Ekonomika Premiér: Teď ...

Premiér: Teď je podstatné prosadit finanční ústavu

0

Hlavní je prosadit finanční ústavu, pak se můžeme bavit o dalších krocích. Tak se dá v krátkosti shrnout odpověď Petra Nečase na ultimátum TOP 09. Předsednictvo této strany totiž vzkázalo svým vládním partnerům, že pokud se v nové koaliční smlouvě neobjeví závazek o přistoupení k takzvané fiskální unii – a to ještě letos, smlouvu nepodepíše.

„Věřím, že požadavek není veden myšlenkou vyvolat na tomto tématu vnitrokoaliční střet ve světle výsledku prezidentských voleb,“ komentoval žádost TOP 09 premiér s tím, že o ní jako o řadě jiných námětů bude jednat koaliční pracovní skupina, grémium ODS a ve finále i „K9“. Podle stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka TOP 09 požadavkem na vstup do fiskální unie testuje soudržnost vládní koalice.

Že požadavkem, aby se Česko ještě letos připojilo k takzvané fiskální unii neboli „Smlouvě o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii“, podmíní TOP 09 podpis nové koaliční smlouvy, oznámilo předsednictvo strany včera.

Podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska to však neznamená, že pokud se dodatek v koaliční smlouvě neobjeví, vládní spolupráce TOP 09, ODS a LIDEM skončí. Vládnout se totiž podle něj dá i bez této smlouvy. „Ale pokud chceme mít všechny podpisy pod koaliční smlouvou, tak toto ustanovení tam bude,“ vyjádřil se Kalousek v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Podle TOP 09 je totiž připojení Česka k fiskální unii přirozené. Zejména poté, co vláda projednala finanční ústavu, tedy návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. Ten podle představitelů TOP 09 směřuje ke stejnému cíli, jako mezinárodní závazek členských zemí EU, které se připojily k fiskální unii. Návrh finanční ústavy je v některých ohledech dokonce přísnější než dohoda na evropské úrovni.

Premiér Nečas však namítl, že vést debatu o připojení Česka k fiskální unii bude mít smysl teprve po schválení finanční ústavy Parlamentem. „V této souvislosti považuji za potřebné přijmout také ústavní zákon o referendu k přistoupení k euru,“ dodal Nečas.

Žádné komentáře

Napište komentář