Domů Ekonomika Při nástupu d...

Při nástupu do práce absolventi často podepíší pochybné smlouvy

0

Prvňáčci se na začátek školního roku těší. Pro ty, kterým léta na škole skončila, však může být tato doba stresující. Řada absolventů bez práce je tak na konci prázdnin ochotna v touze po místě uzavřít i bizarní pracovní smlouvy.

Pracovních pozic pro absolventy není dost. Nezaměstnaných jich je téměř sto tisíc, zatímco vhodných míst pro ně mají úřady práce k dispozici necelých deset tisíc. Na začátku září absolventy navíc čeká chvíle, kdy se buď musí na úřad práce přihlásit, nebo začít platit zdravotní pojištění.

„Status studenta absolventům středních škol zůstává do 31. srpna. Do té doby jim zdravotní pojištění hradí stát. Pokud v září nenastoupí do zaměstnání nebo se nezaregistruje na úřadu práce, musí se absolvent nahlásit pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit minimální pojistné,“ řekl právník Milan Jelínek. Se zvýšením minimální mzdy na něm navíc absolventi, a nejen ti, zaplatí víc. S minimální mzdou totiž od 1. srpna stouplo i minimální pojistné a to z 1080 korun na 1148 korun.

Lidí, kteří si hned po škole nenajdou práci, navíc přibývá. Zvyšující se poptávka po pracovních místech a snižující se nabídka vede některé absolventy k uzavírání i pochybných pracovních smluv. „Setkal jsem se dokonce s pracovními smlouvami, které nezaručovaly zaměstnanci žádný příjem,“ upozornil Jelínek.

V poslední době přišlo do módy například uzavírat pracovní smlouvy se zkráceným úvazkem a s minimální mzdou a vedle toho na stejnou práci smlouvy na základě živnostenského listu. „Takováto ujednání ale znamenají obcházení zákona o zaměstnanosti, a jsou proto absolutně neplatná,“ dodal právník.

Často si smlouvu pořádně nepřečtou

Absolventi jsou navíc při prvním nástupu do zaměstnání lehkomyslní a často podepíší pracovní smlouvu, aniž by si ji pořádně přečetli. „Smlouva má obsahovat ujednání o místu výkonu práce, o přestávkách v práci, o dovolené a řadu dalších ujednání, pokud smlouva neodkazuje na pracovní řád zaměstnavatele. V takovém případě by se s ním měl uchazeč dobře seznámit,“ doporučil Jelínek.

Chyb se však nedopouští pouze absolventi, kteří se o práci ucházejí, ale také zaměstnavatelé. I když mají podepsat pracovní smlouvu se zaměstnancem hned první den, co nastoupí do práce, udělají to často až později. To ale vylučuje zákoník práce. Nezřídka se také snaží sjednat delší zkušební dobu, než jim umožňují zákony.

„V neposlední řadě se v pracovních smlouvách objevují ujednání o smluvní pokutě v případě porušení pracovní kázně, což zákoník práce nepřipouští,“ doplnil Milan Jelinek.

Míra nezaměstnanosti lidí do 24 let se v Česku pohybuje kolem 20 procent. Koncem července hledalo zaměstnání přes úřady práce přes půl milionu lidí, z toho bylo téměř 25 tisíc absolventů. Volných míst měl úřad k dispozici ale jen 40 175, vhodných pro absolventy bylo 9657 pozic.