Domů Ekonomika Přibylo zaměs...

Přibylo zaměstnaných i lidí bez práce

0

Lidí, kteří si v tuzemsku aktivně hledají práci, ale nemohou ji najít, je o pětadvacet tisíc více než loni. Nezaměstnanost tak meziročně vzrostla o bezmála půl procenta na 7 %. Přibylo však i zaměstnaných. Míra zaměstnanosti vzrostla meziročně téměř o procento na 67,1 %. Vyhlídky na příští rok však nejsou pozitivní.

„Trh práce by měl být se zpožděním negativně ovlivněn nepříznivou ekonomickou situací. Zaměstnanost, která by v letošním roce měla stagnovat, by v roce 2013 mohla poklesnout o 0,2 %. Míra nezaměstnanosti by měla vykazovat tendenci k mírnému růstu. V roce 2013 by mohla dosáhnout na 7,3 %,“ uvedl mluvčí Ministerstva financí Ondřej Jakub.

Firmy chtějí zkušené zaměstnance

Vývoj nezaměstnanosti přitom nejhůře dopadá na mladé, které se hned po škole bojí firmy zaměstnat. V Česku je bez práce kolem dvaceti procent absolventů. „Celosvětově se snižuje počet zaměstnanců, kteří ve společnosti pracují maximálně 2 roky. To ukazuje na to, že firmy zaměstnávají spíše seniornější kandidáty. Především mladí pak nedostávají takovou příležitost. Tento trend je patrný hlavně na jihu Evropy, kde více než polovina absolventů nemá práci,“ řekl senior manažer v oddělení Poradenství při řízení lidských zdrojů české pobočky společnosti PricewaterhouseCoopers Libor Stodola.

Firmy podle Stodoly dávají méně příležitostí absolventům zejména proto, že hledají senioritu a zkušenosti. Věří, že jim pomohou úspěšně překonat krizi. „Hrozí ale, že mladí nebudou mít zdravé pracovní návyky a firmám to může do budoucna způsobit, že se vytratí určitá dravost a inovativnost,“ dodal Stodola.

Mladých na trhu práce ubývá

Pracujících do čtyřiceti let však podle výzkumníků z Českého statistického úřadu (ČSÚ) obecně ubývá. Odborníci tento proces přičítají stárnutí populace i skutečnosti, že čím dál víc mladých jde po střední škole na univerzitu. Z analýz ČSÚ vyplývá, že v porovnání s dalšími zeměmi Evropské unie pracuje nejvíc mladých Čechů v průmyslu a stavebnictví. Podíl mladých zaměstnanců ve službách je u nás druhý nejnižší hned po Rumunsku. Nejvíc zaostává zaměstnanost mladých lidí ve vzdělávání a zejména ve zdravotnictví a sociální péči.

Tuzemskému pracovnímu trhu navíc neprospívá ani to, že se Češi bojí měnit zaměstnání. Dávají přednost jistotě. „Míra dobrovolné fluktuace je v České republice dle studie PricewaterhouseCoopers Human Resources Control 2012 kolem 6%, a to je nízké číslo. Firmy tedy mají problém sehnat kvalitní zaměstnance, protože lidé preferují v tento okamžik jistotu,“ potvrdil Stodola.