Domů Ekonomika Přinese Nová ...

Přinese Nová zelená úsporám místa ve stavebnictví?

0

Dočasná vláda schválila program Nová zelená úsporám. Lidé můžou žádat dotace na zateplení rodinných domů od začátku příštího roku. Program rozdělí celkem 27 miliard korun. Vláda chce díky němu udržet zaměstnanost ve stavebnictví. Podle odborníků ale program nepřináší výrazné úspory energie.

Rusnokova vláda ve středu schválila program Nová zelená úsporám. Lidé můžou žádat dotace na zateplení rodinných domů od začátku příštího roku. Nová zelená úsporám rozdá do roku 2020 celkem 27 miliard korun, vláda v demisi tak chce podpořit zaměstnanost. Odborníci však kritizují, že program nepřináší výrazné úspory energie, ani snížení emisí.

Nová zelená úsporám podpoří zateplení asi patnácti tisíc domů. V současnosti leží na kontě programu miliarda a půl korun pro první žadatele. Program má rozhýbat stagnující českou ekonomiku. „Z jedné investované koruny přinese zpět do našeho hospodářství minimálně tři další koruny. To víme ze zkušeností s programem Zelená úsporám,“ řekl ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský. Podle odhadu ministerstva životního prostředí každá investovaná miliarda může přinést až 2700 pracovních míst ve stavebnictví a příbuzných oborech.

Rozdílné odhady a neefektivní šetření

Tento odhad je však podle některých kritiků programu Zelená úsporám značně nadsazený. „Vypočítali jsme, že celých 27 miliard může vytvořit nebo pomoci zachovat ani ne dva tisíce pracovních míst. Jedna miliarda tedy nepodpoří ani sto zaměstnanců. Nová zelená úsporám je jen výsledek lobby stavebních firem,“ uvedl expert EU na životní prostředí a energetiku Petr Měchura. Tento odhad však nezahrnuje pracovníky z jiných oblastí než je přímo zateplování budov.

Část odborné veřejnosti také namítá, že program Zelená úsporám neplní své hlavní cíle – šetření energie a snižování emisí. „Snížit energetickou náročnost domácností pouze zateplením domů není možné. Vláda slibuje úsporu poloviny energie na vytápění díky zateplení, to ale umí uspořit jen desetinu energie,“ doplnil Měchura. Efektivnější by podle něj bylo miliardy ze Zelené úsporám vynaložit na dotace moderních spalovacích kotlů.