Domů Ekonomika Příští rok má...

Příští rok má česká ekonomika růst. V Evropě však na špici nebude

0

Česká ekonomika by měla příští rok podle předpovědí Svazu průmyslu a dopravy ČR růst o 1,2 procenta. Mezi evropskými zeměmi však bude Česko až na šestnáctém místě. Vyplývá to z výhledu Konfederace evropského podnikání.

„Evropská ekonomika začíná odbočovat správným směrem. V roce 2014 očekáváme v EU růst o 1,4 procenta a o 1,1 procenta v eurozóně,“ komentoval výsledky průzkumu šéf Konfederace evropského podnikání Markus J. Beyrer.

Česko má sice příští rok patřit do skupiny zemí s dynamičtějším růstem, za dalšími členskými státy EU stojícími mimo eurozónu bude ale zaostávat. Polská ekonomika má růst o 2,6 procenta, britská o 2,1 procenta a ve Švédsku vzroste podle predikcí hrubý domácí produkt o 2,1 procenta. Pozadu zůstane Česká republika i za Německem, jehož ekonomika má růst o 1,8 procenta.

Firmy jsou optimistické

Očekávání českých firem do příštího roku jsou poměrně optimistická navzdory aktuálním předběžným výsledkům HDP za třetí čtvrtletí letošního roku, zveřejněným dnes Českým statistickým úřadem. Hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost poklesl totiž ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu v meziročním srovnání o 1,6 % a v mezičtvrtletním srovnání o 0,5 %.

„Meziročně se sice pokles očekával, ale slabší, rozhodně ne o 1,6 procenta, mezičtvrtletně se čekal mírný růst“ uvedl k výsledkům analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek s tím, že uvedené výsledky vyžadují nutnost korekce očekávání výsledku HDP pro letošní rok směrem dolů zhruba k hodnotě -1,5 %, čímž se umístění České republiky na pomyslném žebříčku temp růstu může ještě mírně zhoršit. „V průběhu příštího roku, pokud nedojde k výraznějším problémům v eurozóně a nenaplní se některá rizika, naše ekonomika by se postupně měla stabilizovat a mírně růst,“ dodal Čížek.

Oproti ostatním státům si Česko podle průzkumu Konfederace evropského podnikání stojí v zaměstnanosti. Zatímco letošní nezaměstnanost celé EU bude podle zmíněného výhledu činit 11,2 procenta a v příštím roce klesne na 10,6 procenta (v eurozóně míra dosáhne letos 11,6 procenta a v příštím roce 11,5 procenta), pro Česko se v letošním i následujícím roce očekává nezměněná nezaměstnanost ve výši 7,2 procenta. Česká republika je tak na 8. místě z 26 evropských zemí podle míry nezaměstnanosti.

Žádné komentáře

Napište komentář