Domů Ekonomika Pro exportéry...

Pro exportéry jsou důležité kontakty. Češi si je však často neudrží

0

Právě o kontaktech byla podle slov ministra průmyslu Martina Kuby podnikatelská mise po americkém Chicagu, Charlotte a Washingtonu, ze které se ministr včera vrátil. Na cestě po USA ho doprovázel prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a zástupci českých firem. Řada z nich si přitom zajímavé kontakty z této cestě skutečně přivezla. Ta těžší práce však podnikatele ještě čeká – proměnit je ve skutečnou obchodní spolupráci.

Osobní schůzka je důležitá

„Právě tyto cesty mohou být pro podnikatele zlomové. Jde totiž především o navázání kontaktu. Osobní schůzka je mnohem důležitější než jednání na dálku. Pro řadu podnikatelů může být taková mise cestou k úspěchu,“ pochválil praxi zahraničních misí Kuba.

Právě přítomnost ministra může při takovéto misi otevřít pomyslné dveře. „To, že někam přijede ministr vlády, je určitým způsobem událost, která přitáhne pozornost partnerů,“ řekl český velvyslanec v USA Petr Gandalovič s tím, že pak už ale vše záleží na jednotlivých podnikatelích. „Je důležité, aby předložili své konkrétní projekty a kontakty,“ doplnil Gandalovič.

S tím souhlasí i Kuba. Co si podnikatelé s partnery na zahraniční misi dojednají, už totiž záleží jen a jen na nich. „Ze své pozice ministra průmyslu a obchodu mohu firmám napomoci otevřít cestu, pak už je vše ale na jejich dovednosti umět přesvědčit případné partnery ke spolupráci,“ vysvětlil ministr.

Podnikatelé musí splnit, co slíbí

Jedna věc však je se na spolupráci domluvit a druhá je dotáhnout tuto spolupráci až do konce. S tím totiž mají tuzemští podnikatelé podle velvyslance Gandaloviče často problém. O kontakty, které získají v zahraničí, totiž neumí dostatečně pečovat. „Především, a to považuji za nejdůležitější, je nutné, aby podnikatelé nezůstali jen u slibů, nad kterými se po návratu zavře voda. Musí svým partnerům po návratu domů skutečně napsat,“ vyzval zástupce firem Gandalovič.

Poměrně často se totiž stane, že podnikatelé nechají své sliby takříkajíc vyšumět do ztracena. O cenné kontakty tak samozřejmě přijdou. „To je něco, s čím se často setkáváme. My Češi nemáme takovou disciplínu v udržování kontaktů,“ dodal Gandalovič.

Zájem je o české traktory i tramvaje

Českým podnikatelům se však i přesto při cestě po USA poměrně dařilo. Konkrétní úspěch si z Charlotte přivezla energetická společnost Královopolská RIA z Brna. S firmou Westinghouse podepsali její zástupci dohody o společných projektech. „Otevřela se nám možnost na jednání o konkrétním obchodu – a to v podstatě nejen v rámci případného projektu na dostavbu Temelína, ale i v rámci ostatních projektů, kde Westinghouse v současné době soutěží,“ řekl po podpisu smlouvy generální ředitel Královoposké Ctirad Nečas.

Královopolská však není první firmou, která v USA získala zakázky. V současnosti v Americe úspěšně podniká například firma Mitas, která zaplnila zdejší trh s pneumatikami na traktory. Američané se čím dál víc zajímají i o českého výrobce traktorů – firmu Zetor. Zájem mají i o spoluprácí s řadou tuzemských společností v oborech IT technologií. Po městech ve Spojených státech navíc jezdí také české tramvaje z plzeňské škodovky.

Žádné komentáře

Napište komentář