Domů Aktuálně Projekt Galil...

Projekt Galileo: Šanci mají i české firmy, nebude však zadarmo

0

Firmy z Čech a Moravy se brzy budou moct dostat až na oběžnou dráhu. Pomoci jim k tomu může projekt Galileo, který se s „vesmírnou“ agenturou GSA stěhuje do Prahy.

Kosmický průmysl – Evropská agentura pro dohled nad globálními navigačními satelitními systémy GSA má nového šéfa i nové sídlo. Od ledna ji řídí Carlo des Dorides a z Bruselu se bude brzy stěhovat do Prahy. Pro české a moravské firmy to může znamenat velkou příležitost.

Češi se mohou zapojit do vývoje aplikací

„Des Doridesova představa o budoucí podobě této agentury je v silnější a větší agendě, než je tomu dosud, což pro naše podniky znamená větší ekonomické příležitosti,“ uvedl ministr dopravy Vít Bárta.

Pražské sídlo agentury GSA, která je odpovědná za marketing, propagaci a certifikaci Galilea, umožní přímou komunikaci s českými firmami, institucemi a vysokými školami.

„Právě v této oblasti se otevírají velké příležitosti českým firmám, které se mohou snáze zapojit do vývoje aplikací pro Galileo a jeho uživatele. Jde o byznys s nejvyšší přidanou hodnotou. Výhledově v něm lze získat miliardy korun. Pokud mluvíme o Galileu, pak zároveň mluvíme o budoucnosti české ekonomické konkurenceschopnosti,“ míní Bárta.

Příležitosti pro české firmy

Umístěním agentury GSA do České republiky se totiž Praha stává důležitým světovým místem pro různá jednání expertů i předních představitelů států. „Sídlo v naší metropoli umožní lepší komunikaci českého průmyslu a vědy se zahraničními partnery a usnadní našim subjektům přístup k evropským projektům,“ říká tiskový mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Podnikatelské příležitosti českého průmyslu jsou podle něj zejména v nadstavbových aplikacích Galilea, jako je vývoj systémů a aplikací, výroba produktů nebo poskytování či provozování služeb.

„Sem patří například navigace v autech, řízení provozu firemních vozidel, dohled nad osobami vyžadující zvláštní lékařskou péči nebo navádění dopravních letadel na přistání. Účast českých firem na vývoji a testování aplikace Galilea bude znamenat aktivní účast při rozvoji oboru včetně ovlivňování mezinárodních trendů,“ popisuje Ptačinský.

Šanci mají i zahraniční firmy

Jak ale dodává, české firmy nedostanou nic zadarmo. Projekt Galileo je financován z rozpočtu Evropské unie a o zakázky se mohou ucházet české společnosti stejně jako firmy z jiných zemí.

„Galileo je globální projekt, pro české i moravské firmy znamená prakticky totéž co pro jiná teritoria. Na druhé straně však bude existovat řada specifických aplikací, které mohou řešit pro dané teritorium místní firmy,“ říká Miroslav Kasal, profesor Ústavu radioelektroniky Vysokého učení technického v Brně.

Půjde podle něj například o využití družicové navigace pro řízení automobilové dopravy, monitoring firemního vozového parku nebo řízení železniční dopravy. „Tyto úlohy naopak budou mít místní charakter, a aby systém fungoval, bude třeba vytvořit modely a algoritmy ušité na míru místní situaci,“ říká Kasal.

Galileo není jediný systém

Družicový systém Galileo za asi 3,5 miliardy eur je jedním z největších projektů Evropské unie. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva z jeho satelitů, celkem jich má být třicet. Kromě Galilea existují další družicové navigační systémy, americký GPS a ruský GLONAS. Galileo má podle představitelů GSA ambice nabízet přesnější služby než jeho předchůdci a měl by začít fungovat nejdříve v roce 2014

„Zatím má ale tento projekt velké zpoždění, a tak v aplikacích zatím vítězí americký GPS Navstar. Podle mého názoru to bude příležitost především pro firmy v oboru bezdrátových komunikací, protože se budou hledat efektivní způsoby předávání informací od lokalizovaných účastníků, a pro softwarové firmy, které budou sto vytvořit počítačové programy pro fungování takových složitých systémů,“ dodal Kasal.

Pro agenturu je nyní připravena budova bývalého sídla České konsolidační agentury v pražských Holešovicích. Harmonogram stěhování by GSA měla zveřejnit do tří měsíců. „Zatím bych chtěl zorganizovat dvoustranná setkání s každým zaměstnancem agentury tak, abych pochopil, zda se chtějí přestěhovat do Prahy. Očekávám, že někteří z nich nebudou chtít, a tak zde bude několik volných pracovních míst, která mohou být nabídnuta Čechům,“ uvedl ředitel systému Galileo Carlo des Dorides.