Domů Ekonomika Protipovodňov...

Protipovodňová opatření ve zkratce

Lesy ČR: Škoda za 620 milionů

Povodně poničily také lesy. Jen státní podnik Lesy České republiky vyčíslil škody na 620 milionů korun. „Nejčastěji byly poškozeny nebo zcela zničeny úpravy toků v zastavěných částech obcí,“ uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Zdaleka největší škody byly v Olomouckém kraji – 410 milionů korun. Dále potom v kraji Moravskoslezském – přes 80 milionů a Zlínském – přes 60 milionů korun. „Na odstranění povodňových škod letos vynaložíme téměř 140 milionů korun,“ dodal Boublík. Lesníci se pustí například do stavby opatření na Střední Opavě a Bílém potoce. Chráněno by tam mělo být Vrbno pod Pradědem.

Hranice vybudují SMS systém

Hranice – Proti povodni musíme bojovat společně. Pod takovým heslem spojila hranická radnice 23 obcí ve své působnosti, aby sestavila digitální protipovodňový plán. Součástí budou také investice do mluvících sirén a vybudování SMS varovného systému. Registrovaní lidé tak dostanou informace o hrozícím nebezpečí včas. Hranická radnice nyní čeká, zda dostane na projekt dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Kvůli hádkám o pozemky není ochrana

Morava – Třináct let se obyvatelé Tlumačovka a Teplicka bojí o to, zda se voda znovu nevylije z břehů jako v roce 1997. Přestože Povodí Moravy už několik let avizuje, že na stavbu protipovodňové zdi a suchého poldru peníze vyčlení, nemůže se stále dohodnout s majiteli pozemků. Ti žádají více, než jim státní podnik může nabídnout. Povodí Moravy nyní vyjednává také s vlastníky v Dolním Bohdíkově, Olšanech, Mitrovicích, Olomouci, Uherském Hradišti, Starém Městě a v Litovli.

„V Litovli jednáme s vlastníky pozemků více než rok. Stále jsme se nedohodli s téměř 65 vlastníky, tedy ve 40 procentech případů,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.