Domů Ekonomika Průměrná mzda...

Průměrná mzda v druhém čtvrtletí rostla. Pomaleji než v tom prvním

0
Doing Business

Rekordní tempo růstu průměrné měsíční hrubé mzdy, které nastolily první tři měsíce letošního roku, zpomalilo v následujícím kvartálu o procento. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku tak vzrostly mzdy o 2,3 procenta. Díky nízké inflaci byl reálný nárůst mezd 2,1 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který dnes uveřejnili analytici Českého statistického úřadu.

„Rekordní růst mezd z prvního kvartálu se sice nezopakoval, přesto považuji dvě procenta za pozitivní trend,“ uvedl odborník na řízení lidských zdrojů v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Daniel Soukup.

Podle soukupa navíc růst v prvním čtvrtletí ovlivnila nízká srovnávací základna předchozího roku, kdy se kvůli solidární dani vyplácely roční odměny místo v lednu již předloňský prosinec. „Zaměstnance může těšit, že díky minimální inflaci se reálný růst mezd téměř rovná nominálnímu,“ doplnil Soukup.

V podnikatelské sféře rostla mzda rychleji

Více se zvýšila průměrná měsíční hrubá mzda v podnikatelské sféře, kde vzrostla o 2,5 procenta, reálně pak o 2,3 procenta. V nepodnikatelské sféře byl nárůst mezd nižší, nominálně činil 1,7 procenta.

Průměrný růst mezd však ani zdaleka neznamená, že přidáno dostali všichni. „Díky pozitivnímu očekávání budoucího ekonomického vývoje firmy výrazně přidávají na klíčových pozicích, u nichž očekávají, že nejvíce přispějí k budoucím ziskům, a kde se zároveň správně obávají, že by jim schopného pracovníka mohla přetáhnout konkurence,“ vysvětlil soukup.

Jde například o technické specialisty či schopné obchodní manažery. „Firmy si stále pečlivě hlídají náklady, a tak na pozicích, kde necítí tlak trhu, ani nevidí důvod ke štědrosti,“ uzavřel Soukup.

Žádné komentáře

Napište komentář