Domů Ekonomika Průmysl jede ...

Průmysl jede na plný plyn. Obrátky v březnu nabralo i stavebnictví

0
průmysl

Březen byl pro český průmysl i stavebnictví pozitivní měsíc. Stavbaři navázali na teplou zimu, která je nenutila zastavovat práce, a obor tak meziročně rostl o 8,4 procenta. Průmysl si v březnu připsal letos zatím nejlepší výsledek. Vzrostl meziročně o 6,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnili analytici z Českého statistického úřadu.

Po očištění o vliv jednoho pracovního dne rostlo stavebnictví v březnu meziročně o 6,4 procenta. „Protože firmy vidí situaci o něco pozitivněji a nemají takové obavy z budoucnosti, jsou ochotné více investovat,“ komentoval čísla analytik Home Credit Michal Kozub. Rozebíhají se práce i na řadě dopravních staveb, což v součtu oboru pomáhá vzpamatovat se po osmileté recesi.

Staví se méně, ale dražší stavby

Optimismus může stavbařům trochu kazit počet vydaných stavebních povolení. Ten sice v březnu klesl, ale jejich hodnota vzrostla. „Jinými slovy to znamená, že se staví méně, ale pokud ano, tak jde o dražší stavby,“ vysvětlil Kozub.

Celkově se za březen vydalo přes šest tisíc stavebních povolení na projekty v celkové hodnotě přes 23 miliard korun. Průměrná hodnota zakázky k jednomu stavebnímu povolení tak vychází na 3,7 milionu korun.

Pro průmysl zatím nejlepší výsledek

V prvním jarním měsíci zabral i průmysl a vykázal meziroční růst o 6,2 procenta. I tady ale s čísly zahýbe očištění o jeden pracovní den, i po něm byl ale březen s výsledkem 3,5 procenta pro průmysl zatím nejlepším letošním měsícem.

„Dařilo se tradičně zpracovatelskému průmyslu. Mezi nejúspěšnější patřila například výroba oblečení, která rostla bezmála o čtvrtinu. Podobně na tom byl i farmaceutický průmysl, který si připsal k dobru růst o jednu pětinu,“ doplnil Kozub s tím, že se dařilo i některým méně vyditelným odvětvím, jako je například výroba plastů, nápojů, potravin nebo výroba nábytku.

Výroba aut – motor české ekonomiky

Nic to ale nemění na tom, že hlavním tahounem byl i v březnu automobilový průmysl. „Ten potvrdil roli výkonného motoru české ekonomiky. Z jeho růstu těží i související odvětví,“ podotkl partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací poradenské firmy PricewaterhouseCoopers Petr Smutný.

Naopak sektory zaměřené na východní trhy pociťují dopady rusko-ukrajinské krize. I přesto však Smutný očekává, že růst průmyslu bude pokračovat. „Minimálně do podzimu bez výraznějších výkyvů, a to i díky dobré kondici jeho největšího odběratele Německa,“ dodal Smutný.

Firmy budou podle něj expandovat a rozvíjet akviziční aktivity, k čemuž jim pomůže i zdravý bankovní sektor. „Důvodem k mírným obavám může být slabší výkonnost čínské ekonomiky, jejíž poptávka je pro německé firmy velmi důležitá,“ uzavřel Smutný.