Domů Ekonomika Průmysl roste...

Průmysl roste. Měl by se ale připravit na posílení koruny i limity pracovního trhu

0
průmysl

V červenci si připsal český průmysl meziroční růst o 4,6 procenta, po očištění o vliv počtu pracovních dnů dokonce o 7,2 procenta. Ještě minimálně devět měsíců bude navíc těžit z výhod, které s sebou nese slabá koruna. Podniky by se ale měly začít na posílení tuzemské měny připravovat. Výzvu skýtá i situace na trhu práce.

„Český průmysl má našlápnuto k růstu. Výkonným motorem je zejména automobilový průmysl, jedno z hlavních odvětví, na které je navázána i řada dalších sektorů,“ uvedl partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací v poradenské firmě PricewaterhouseCoopers Petr Smutný.

Někde se dařilo, jinde méně

Přesto pohled na průmyslové výsledky už není tak jednoznačný jako v předchozích měsících. „Ne každé odvětví totiž rostlo, a jen pár jich rostlo výrazně,“ podotknul analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Většinu růstu obstarala výroba motorových vozidel. Ta v červenci poskočila o 9 procent. Produkci ostatních vozidel – například lokomotiv, tramvají nebo motocyklů, se už dařilo hůř. Výroba v tomto segmentu klesla o více jak čtyři procenta.

Nebyla to jediná oblast, kde průmyslová výroba klesala. „Příliš se nedařilo ani výrobě kovů a hutnímu zpracování, kde index průmyslové produkce také klesl o čtyři procenta,“ doplnil Kozub. K tomu se přidal i farmaceutický průmysl, kde výroba klesla meziročně o více jak desetinu.

Průmyslovou výrobu se i přesto podařilo otočit do plusu. Odvětví, kterým se nedařilo tak dobře, je sice více, na celkové produkci se ale tak výrazně nepodílí. Pozitivně se naopak projevil růst potravinářského průmyslu o 4,5 procenta. „Horké letní počasí přálo i výrobcům nápojů. Tam vzrostl index produkce dokonce o 6,9 procenta,“ upozornil Kozub.

Zahraniční poptávka a slabá koruna

Ve srovnání s loňským rokem rostla v červenci i hodnota nových zakázek, a to o 2,2 procenta. Do kladných čísel ji ale vytáhla zahraniční poptávka, která si připsala k plusu 6,9 procent, zatímco domácí zakázky klesaly o 6,1 procenta.

Silnou podporou exportu je i nadále slabá koruna, která by měla vydržet ještě následujících devět měsíců. „Firmy by však neměly usínat na vavřínech a měly by začít již nyní připravovat kontrakty, které budou zohledňovat očekávané posílení české měny. V horizontu roku či dvou bychom totiž mohli platit za jedno euro o jednu či dvě koruny méně než nyní,“ nastínil Smutný.

Chybí nám technici, ozývá se z firem

S tím jak průmysl posiluje, hledají podniky také nové zaměstnance. „Nabídka na trhu práce lidí v potřebné struktuře se ale může v dalším období projevit jako omezení jejich dalšího růstu,“ poznamenal poradce prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Boris Dlouhý.

Chybět by podle něj mohli hlavně technicky vzdělaní pracovníci. V některých regionech je přitom situace závažnější než v jiných. „Potřebujeme vyšší pružnost trhu práce. Je třeba se zabývat nejen rekvalifikacemi, ale i migrací pracovních sil mezi regiony,“ uzavřel Dlouhý.