Domů Ekonomika Průmysl v zář...

Průmysl v září neohromil. Ukázali se premianti i zaostávající

0
průmysl

Průmyslová produkce v září meziročně vzrostla o 0,6 procenta. Po očištění o vliv toho, že letošní září mělo o jeden pracovní den méně než to loňské, se hodnota průmyslového růstu zastavila na 3,1 procentech. Ukázalo se ale, kdo odvětví táhne a které obory naopak jen těžko popadají dech.

„Růst je viditelný hlavně u strojírenské části průmyslu. Výroba kovových konstrukcí opět rostla o bezmála šest procent. K tomu se přidala tradičně už výroba motorových vozidel, která má i největší váhu na celkovém výsledku. Výroba motorových vozidel rostla bezmála o desetinu, a tím zajistila růst téměř celému průmyslu,“ komentoval výsledky analytik Home Credit Michal Kozub.

Bez vlivu automobilového průmyslu by celý segment sklouzl do záporných čísel. V září totiž řada dalších odvětví vykázala pokles. „Například výroba chemických látek se propadla o téměř 20 procent, stejně tak se nedařila ani výroba ostatních dopravních prostředků, kam patří například výroba lokomotiv, tramvají a podobně. Obrovský vliv měl propad v produkci elektřiny, plynu, tepla. I zde by propad o téměř 20 procent,“ doplnil Kozub.

Krátkodobý výkyv, nebo zastavení dynamiky?

Podle analytika Svazu průmyslu a dopravy Bohuslava Čížka zůstává však po odečtení všech mimořádných vlivů hodnocení růstu průmyslu kladné. I přesto ale zářijové zpomalení vyvolává otázku, jestli jde jen o krátkodobý výkyv, nebo v Česku a dalších evropských ekonomikách nastává dlouhodobější zastavení dynamiky.

„Na to však v tuto chvíli nelze jednoznačně odpovědět. Určitou jistotou by měl být v následujících měsících kurz koruny vůči euru, který by měl zůstat na slabých hodnotách bez výraznějších výkyvů. Ty, by počátkem příštího roku mohly nastat v případě kurzu eura k dolaru, a to v podobě oslabení evropské měny,“ předestřel Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací firmy PricewaterhouseCoopers ČR.

Potenciální zpomalení růstu do budoucna naznačují i nové zakázky, které v září meziročně poskočily pouze o 0,7 procenta. „Pomáhají hlavně zakázky ze zahraničí, které rostou o 5,5 procenta. Zato domácí zakázky klesají, a tak celkový růst nových zakázek je jen mírně v plusu,“ uzavřel Kozub.