Domů Ekonomika Průmysl v Čes...

Průmysl v České republice ožívá. Táhne ho hlavně výroba aut

0

Na konci loňského roku se dostal český průmysl na pomyslné dno. Zdá se však, že se mu od něj podařilo odrazit a letos docházelo k jeho postupnému oživování. Ve třetím čtvrtletí tohoto roku se už průmyslová produkce dostala do kladných čísel i v meziročním srovnání a v září byla dokonce o 7,1 procenta vyšší než za stejný měsíc vloni.

„Za první tři čtvrtletí se průmyslová produkce meziročně snížila o 1,5 procenta. Je ale pravděpodobné, že díky aktuálnímu oživení bude celoroční výsledek lepší,“ řekl vedoucí oddělení statistiky průmyslu Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jan Ernest.

Stačí totiž, aby v posledním čtvrtletí produkce mezikvartálně vzrostla o pouhé procento a celý letošní rok se dostane na úroveň toho předchozího. Dobré zářijové výsledky přitom naznačují, že by to nemusel být případ z říše pohádek.

„Výsledky průmyslové výroby za září navázaly na letní růst a potvrdily tak obrat ve vývoji české ekonomiky,“ komentoval nadějná čísla ředitel sekce průmyslu na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) Eduard Muřický.

Pomohly i dny navíc

K pozitivním výsledkům průmyslové výroby pomohl i kalendář, protože oproti loňsku mělo letošní září o dva pracovní dny navíc. „Ale ani bez této podpory kalendáře by výsledek nebyl vůbec špatný,“ uvedl partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací ve společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) Petr Smutný. Po očištění od vlivu vyššího počtu pracovních dní zůstaly zářijové výsledky stále v černých číslech, a to na dvou procentech.

Hlavním tahounem průmyslové výroby byla v září hlavně výroba aut. „Výroba motorových vozidel, která nejvíce přispívala růstu, si nadále udržela extrémní hodnoty meziročních nárůstů nových zakázek. V srpnu a v září loňského roku sice tento sektor zaznamenal větší propady, ale i tak je s ohledem k současné situaci a konkurenci na souvisejících trzích růst poptávky nadprůměrný, což je dobrou zprávou pro řadu navazujících a dodavatelských odvětví,“ potvrdil analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Bohuslav Čížek.

Výroba aut je v česku nejvýznamnějším a zároveň i jedním z nejdynamičtějších odvětví zpracovatelského průmyslu. Zatímco ve špatných časech sráží produkci dolů, v těch dobrých je naopak největším tahounem. „Tuto roli potvrzuje i právě teď,“ dodal Ernest z ČSÚ.

Jak se daří evropským odběratelům?

Zásadní pro úspěch českého průmyslu je především kondice jeho evropských odběratelů. „Evropa v tuto chvíli spíše stagnuje. Dobrou zprávou je alespoň určité oživení německého průmyslu a příznivější vyhlídky tamních podniků,“ přiblížil vývoj situace na zahraničních trzích Smutný z PwC.

Náladu ale zvedá českým průmyslníkům hlavně růst nových zakázek. „Podle našich šetření z třetího čtvrtletí by zakázky měly růst i v následujících měsících. Dochází tak ke zlepšení situace oproti špatnému přelomu roku 2012/2013 a v následujících měsících i docházet bude,“ zavěštil analytik SP ČR Čížek.

Český průmysl však pravděpodobně čeká ještě několik náročných let. „Meziroční statistiky ale nebudou díky nižší srovnávací základně již vypadat tak hrozivě,“ vysvětlil Smutný.

Žádné komentáře

Napište komentář