Domů Ekonomika Průmyslníci: ...

Průmyslníci: Politici! Nedopusťte opět skokové zdražení elektřiny

0

Průmyslníci lobbují u poslanců za přijetí takzvané malé novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů. Pokud ji zákonodárci zamítnou, čeká podle nich firmy i domácnosti v příštím roce výrazný nárůst cen elektřiny kvůli obnovitelným zdrojům energie.

Na politiky tlačí signatáři takzvané „Vítkovické výzvy“. K té se hlásí největší odběratelé elektřiny z oblasti hutnictví, chemického průmyslu a dalších oborů a také tuzemské průmyslové svazy. Včera vyzvali ministry, aby vláda předložila malou novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů poslancům ke schválení nejpozději v srpnu na mimořádném zasedání sněmovny.

„Absolutní prioritou je pro nás zastavení provozní podpory obnovitelných zdrojů energie od roku 2014 a zastropování příspěvku na obnovitelné zdroje do výše uplatněné v roce 2012. Je pět minut po dvanácté,“ shrnul požadavky průmyslníků viceprezident Svazu průmyslu a obchodu ČR Jan Rafaj.

Průmyslníci požadují akci bez ohledu na politickou situaci

Zastropování příspěvku na obnovitelné zdroje podporoval už bývalý premiér Petr Nečas. Se změnou vlády však průmyslníci zatím nevědí, na čem jsou. Vyzvali proto politiky k součinnosti na přijetí novely bez ohledu na stávající politickou situaci. Jen rychlé řešení může podle nich zabránit nedozírným ekonomickým dopadům na občany i firmy.

Vysoká cena energií je podle zástupců firem jedním z důvodů snížení konkurenceschopnosti tuzemských podniků, především těch v energeticky náročných oborech, přičemž nepřiměřená podpora obnovitelných zdrojů energie je jednou z hlavních příčin.

„Poplatek na obnovitelné zdroje v letošním roce ve výši pět set osmdesát tři korun za megawatthodinu je v rámci evropského trhu likvidační faktor. Je li v Německu aplikován poplatek ve výši patnáct korun a ve Francii tři sta korun, jen stěží hledáme cesty, jak takovouto výhodu kompenzovat,“ uvedl Rafaj.

Žádné komentáře

Napište komentář