Domů Ekonomika Průmyslové zó...

Průmyslové zóny jsou přichystané na starém nádraží i v bývalém JZD

0

Přijďte a až nám řeknete, kolik u nás zaměstnáme lidí, pak se domluvíme na ceně pozemků. I taková jsou lákadla některých moravských obcí, která chtějí, aby se nové firmy usídlily právě u nich.

Například v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku právě dokončují terénní úpravy v areálu bývalého nádraží. „Nechali jsme vytrhat koleje. Ve dvouhektarovém areálu stojí pouze staré nádražní budovy. Zatím nejsou vybudované potřebné přípojky, ale novým firmám jsme ochotni pomoci. Cenu za metr čtvereční zatím nemáme stanovenou, bude záležet na tom, kolik podnikatel vytvoří pracovních míst,“ uvedl starosta Morkovic-Slížan Pavel Horák.

O tom, že je pro firmy mnohdy největším lákadlem vstřícnost místních radnic, vědí své i v Bolaticích na Opavsku. Přestože jde o příhraniční město, kde žije 4 300 obyvatel, funguje zde téměř 800 podnikatelských subjektů. Podnikatelé si právě většinou pochvalují vstřícnost radnice.

V průmyslové zóně u hřiště se usídlilo devatenáct firem. Radnice teď hledá poslední dvě, které by se do areálu ještě vešly. Metr čtvereční pozemku zde stojí 223 korun. „Areál má patnáct hektarů. Loni se zde usídlila například firma Medis International, která zde balí léky,“ uvedl Herbert Pavera.

Neobydlené pozemky nabízí obec Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Vedení města, kde je téměř šestnáctiprocentní nezaměstnanost, chce nalákat nové podnikatele. „Mamutí podnik Crystalex bohemia zaměstnával 1 200 zaměstnanců. V nástupní firmě teď ale pracuje maximálně 300 lidí. Proto chceme připravit v této ospalé době pozemky tak, abychom v období růstu byli připravení,“ uvedl místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Böhm.

Město proto nabízí dva areály: vedle skláren a v lokalitě Rozkoš. Do první z nich se můžou firmy nastěhovat až příští rok. V druhé je k dispozici ještě 5 500 metrů čtverečních. Jeden metr město prodává za 450 korun.

V Dolních Loučkách u Tišnova zase hledají firmu, která by oživila jejich bývalý vepřín. I tady vedení obce slibuje: pokud nám zaměstnáte lidi, o ceně můžeme diskutovat. „Už máme jednoho zájemce. K dispozici je 8 079 metrů čtverečních. Areál je určen zejména pro řemeslnou zástavbu,“ uvedl starosta Dolních Louček Ladislav Tichý.

Dvouhektarovou průmyslovou zónu napojenou přímo na silnici I/34 České Budějovice – Svitavy, vybudovali v Kamenici nad Lipou u Pelhřimova. Postavení infrastruktury stálo 28 milionů korun. „Areál Ke Gabriele je určený pro průmyslovou zástavbu. V blízkosti se nachází fotovoltaická elektrárna a výrobní haly firem podnikající ve výrobě dílů pro automobilový průmysl. Cena za metr čtvereční je stanovena na 350 korun,“ uvedl starosta Kamenice nad Lipou Ivan Pfaur.

Na nabídky podnikatelů čekají také v Českém Těšíně. Do 31. května tady totiž budou nabízet pozemky v lokalitě Jablunkovská a Frýdecká. Za metr čtvereční ale chce místní radnice rekordní sumu: 2 170 korun za metr čtvereční. Přitom si firmy budou muset ještě zajistit demolici stávajících budov.

Nabídka průmyslových areálů na Moravě

Bolatice 9063 m2 73 Kč m2 + 150 Kč za m2 inženýrských sítí
Český Těšín 14200 2 170 Kč m2
Dolní Loučky 8079 m2 cena dohodou (areál JZD)
Kamenice n. Lipou 2 ha 350 Kč m2
Morkovice-Slížany 2 ha cena dohodou
Světlá n.Sázavou I. Světlá n. Sázavou II. 10,5 ha 5500 m2 250 Kč m2 (bez sítí) 450 Kč m2