Domů Ekonomika První výzvy v...

První výzvy v podnikateli ostře sledovaném dotačním programu budou v dubnu

dotace

Ať už chtějí modernizovat provoz, šetřit energie nebo posunout technologickou hranici ve svém oboru, mnozí podnikatelé netrpělivě pokukují po Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Na investice do jejich firem se jim v něm nabízí zhruba 120 miliard korun. První výzvy má letos v dubnu vyhlásit Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Operační Program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost byl jedním ze tří operačních programů, které na konci roku putovaly z Česka na schválení Evropské komisi. Pokud jej komisaři odsouhlasí, první projekty by do něj mohli podnikatelé posílat už v dubnu.

„Cíle Ministerstva průmyslu a obchodu pro letošní rok jsou v oblasti evropských fondů jasné. Prvním je úspěšné dočerpání Operačního programu Podnikání a inovace a proplacení zbývajících 23 miliard českým podnikatelům,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Druhou metou je podle něj právě vypsání výzev programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který na starší operační program navazuje. Evropská komise jej má schválit letos v březnu.

V možnostech veřejné podpory se firmy orientují dobře

Budou ale české firmy umět výzvy využít a získat z nich peníze na svůj rozvoj? „V dnešní době se nám jeví informovanost privátní sféry o možnostech veřejných podpor v obecné rovině jako velmi dobrá až výborná,“ přiblížil Karel Brunclík ze společnosti RENARDS dotační, která podnikatelům pomáhá zpracovávat žádosti.

S konkrétními projekty a vizemi však podnikatelé vyrukují až poté, co budou první výzvy na světě. „Dokud nebudou znát přesné podmínky jednotlivých výzev, těžko se mohou detailně připravit,“ komentovala generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová.

O peníze z programu si však budou moci říct na projekty spadající do některé z následujících čtyř prioritních os:

  • Prioritní osa 1 – zaměřená na výzkum, vývoj a inovace
  • Prioritní osa 2 – zaměřená na podporu malých a středních podniků
  • Prioritní osa 3 – zaměřená na nízkouhlíkovou ekonomiku
  • Prioritní osa 4 – zaměřená na ICT a vysokorychlostní internet