Domů Ekonomika Registr nespo...

Registr nespolehlivých plátců DPH se plní. Poprvé v něm uvízly i „velké ryby“

0
kontrolní hlášení

Firem, kterým ručí jejich obchodní partneři za platby DPH, přibývá. Zatímco v dubnu, po prvním roce své existence, evidoval registr nespolehlivých plátců DPH 62 společností, dnes už je jich 149. Více než čtvrtina z nich má sídlo v Jihomoravském kraji (38), což je hned po Praze (66) nejvíce. I když má většina společností v registru tržby do 10 milionů korun, poprvé se v něm objevily i dvě firmy s tržbami přes miliardu. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila poradenská firma Bisnode.

„Registr nespolehlivých plátců DPH, který vznikl jako opatření proti daňovým únikům, a po roce a půl fungování postupně začíná plnit svou funkci. Za posledních šest měsíců se počet nespolehlivých plátců DPH zdvojnásobil, nicméně očekávání, že v něm uvíznou tisíce subjektů, se zatím nenaplnily,“ řekla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Na druhou stranu se v registru objevilo třináct „velkých ryb“ – dvě společnosti s tržbami přes miliardu korun a jedenáct firem s tržbami přesahujícími sto milionů.

Podle Štěpánové je i přesto znalost rizika ručení za cizí DPH mezi českými firmami nízká. „Přitom my našim klientům doporučujeme pečlivé prověřování obchodních partnerů,“ upozornila analytička. Pokud od nespolehlivého plátce odebere jeho partner nějaké zboží nebo službu, bude ručit za DPH, které má odvést.

Kdo se do registru dostane?

Za nespolehlivého plátce DPH může správce daně označit jakýkoliv subjekt, který na DPH za tři měsíce dluží minimálně 10 milionů korun, je zapojený do podezřelých obchodů nebo nemá v pořádku daňové doklady, za což dostal od úřadu alespoň půlmilionovou pokutu.

Pravidla se ale dál zpřísňují. Od letošního října může dostat nálepku nespolehlivého plátce DPH i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od Nového roku pak přibudou ještě další firmy, zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách.

Podle analýzy Bisnode téměř tři čtvrtiny nespolehlivých plátců DPH tvoří menší společnosti s tržbami do 10 milionů korun nebo firmy, které tyto statistiky dle ČSÚ neuvádí. Nejvíce z nich má sídlo v Praze (66) a Jihomoravském kraji (38). Většina nespolehlivých plátců DPH podniká v oblasti velkoobchodu (51), pronájmu, správy či zprostředkování nemovitostí (23) a ostatních profesních a vědeckých činností (14).