Domů Ekonomika Resuscitace s...

Resuscitace skomírajícího stavebnictví? Veřejní investoři vypsali o polovinu více zakázek

0
novela stavebního zákona

Klesající počet zakázek veřejného sektoru byl jedním z důvodů, proč se stavebnictví v Česku od roku 2008 propadlo o pětadvacet procent. Situace se však mění. Soutěží i peněz na stavební práce přibylo. V prvních třech měsících letošního roku vypsali veřejní investoři o polovinu více zakázek než loni. A nerostl jen počet zakázek. Mezi stavební firmy by mělo jít také o třetinu více peněz.

Mnohem aktivnější jsou veřejní investoři jako ministerstva, regionální úřady, sdružení a další i při konkrétním výběru dodavatelů. Takové množství soutěží, jaké úspěšně ukončili v letošním prvním čtvrtletí, se jim nepodařilo od roku 2011. Vyplývá to z analýzy analytické společnosti CEEC Research zpracované na základě nejnovějších údajů Věstníku veřejných zakázek.

Výchylka nebo trend?

„Intenzita vypisování a zadávání veřejných zakázek se zvedla, což pomůže stabilizaci českého stavebnictví. Klíčový ale bude celoroční vývoj, tedy jestli se podaří tento trend udržet, nebo zda půjde jen o krátkodobou výchylku,“ upozornil ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Velkou motivací pro veřejné investory jsou aktuálně zejména nízké ceny stavebních prací. Ty krize snížila u některých zakázek i o více než třicet procent. „Nízké ceny však zůstávají zároveň i největší hrozbou, až už pro kvalitu realizací či kvůli potenciálnímu krachu stavební firmy ještě před dokončením stavy,“ vysvětlil Vacek.

Za první tři měsíce letošního roku tak veřejní zadavatelé vypsali 769 zakázek na stavební práce. To je téměř o polovinu (49,6 procenta) více než v prvním kvartálu minulého roku. Aktivnější byli investoři jen v roce 2012 před změnou zákona o veřejných zakázkách.

Nestoupl ale jenom samotný počet vyhlášených soutěží. Investoři hodlají utratit také o více než třetinu (37,3 procenta) větší objem peněz. Na zakázky mají připraveno 27,3 miliardy korun.

„Jde o příznivé informace, které odrážejí postupné oživení ekonomiky. Vítáme zvýšenou aktivitu investorů, protože posílení investic má příznivý synergický vliv na celou ekonomiku,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová.

Nová pravidla pro veřejné zakázky

Nutná je podle Jourové reforma pravidel pro veřejné zakázky. S tím souhlasí i předseda komory administrátorů veřejných zakázek Robert Pergl. „Stavebnictví by rozhodně pomohla rychlejší novelizace zákona o zadávání veřejných zakázek tak, aby byla co nejdříve v souladu s novou směrnicí EU o veřejných zakázkách. Jedná se například o ustanovení o vícepracích, tj. že změna smlouvy či vícepráce mohou být až 50 procent z hodnoty původní zakázky, a to i opakovaně. Pomůže to zejména u velkých projektů, kde se často mění zastaralá nebo v některých případech i nekvalitně zpracovaná projektová dokumentace, a vícepráce se pak stávají brzdou dokončení stavby,“ komentoval současnou situaci.

Na zapracování evropských směrnic do českých zákonů pracují úředníci na ministerstvu pro místní rozvoj. „Nový zákon o veřejných zakázkách je zařazen do plánu legislativních prací a jeho novou podobu představíme na podzim letošního roku,“ dodala ministryně Jourová.

Žádné komentáře

Napište komentář