Domů Dění v regionech Boj proti rus...

Boj proti ruským sankcím na jihu Moravy: Krajské organizace nakoupí místní potraviny

Jihomoravský kraj pomůže tuzemským zemědělcům vyrovnat se s dopady ruského embarga na dovoz potravin z Evropy. Školní jídelny, nemocnice a domovy seniorů začnou objednávat více regionálních potravin – hlavně ovoce, zeleniny a mléčných produktů. Jejich odbyt mají totiž sankce zasáhnout nejvíce.

„V oblasti agrárního sektoru jsou ohroženy především podniky, které dodávají do Ruské federace mlékárenské výrobky,“ upozornil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). U těch se ale opatření, která dnes schválili krajští radní, nezastaví.

„Návrh opatření vznikl ve spolupráci s Regionální agrární komorou, půjde zejména o organizaci kulatých stolů v jednotlivých okresech mezi prvopěstiteli a odběrateli, příspěvkovými organizacemi Jihomoravského kraje, s cílem, jak dostat čerstvé potraviny co nejdříve k odběratelům,“ vysvětlil radní Jaroslav Parolek (ČSSD).

Příspěvkové organizace kraje nakupují regionální potraviny už nyní, ne ale ve sto procentech případů. „Během prvního týdne v září si na těchto kulatých stolech chceme upřesnit, které konkrétní komodity a kteří konkrétní jihomoravští dodavatelé jsou schopni začít plnit objednávky, jež přijdou z našich příspěvkových organizací. Chceme tak konkrétně pomoci mlékárnám postiženým sankcemi či jihomoravským ovocnářům a zelinářům,“ doplnil hejtman Hašek.

Co dokážou místní zemědělci dodat?

Kraj chce organizací kulatých stolů získat přehled o tom, které potraviny potřebují školní jídelny, nemocnice či domovy pro seniory a co z těchto požadavků dokážou vykrýt místní zemědělci.

„Je to symbolická pomoc, my samozřejmě nejsme schopni vykoupit celou produkci. Dalším opatřením je významné posílení dotačního titulu na konání farmářských trhů. Chceme také jednat s maloobchodními řetězci, jako je Brněnka nebo COOP Jednota, a i v nich umožnit větší distribuci regionálních potravin ke konkrétním zákazníkům,“zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Na větší aktivitu státní správy v boji proti dopadům ruských sankcí apeloval v první polovině srpna už ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Státní správa by měla dávat přednost českým potravinám, a zmírnit tím dopady ruských sankcí. Všechny organizace od ministerstev až po obecní úřady vyzývám, aby podpořily české zemědělce a potravináře, které tyto sankce ohrožují. V jídelnách škol, úřadů, domovů důchodců a dalších institucí by měli vařit převážně z českých potravin, a to zejména z těch, které postihlo ruské embargo,“řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Sankce, které v srpnu vyhlásila Ruská federace, se vztahují na mléko a mléčné výrobky, maso, ovoce a zeleninu. Embargo platí pro státy Evropské unie, USA, Kanadu, Austrálii a Norsko.