Domů Ekonomika Ruské sankce ...

Ruské sankce způsobí přetlak na trhu s ovocem: Česká jablka může vytlačit ovoce z Polska

1
Jablka

Ztráta mezi 400 až 700 miliony korun hrozí českým pěstitelům jablek v souvislosti s ruským embargem na dovoz ovoce a zeleniny ze zemí Evropské unie. Vývoz českých ovocnářů do Ruska je sice minimální, z evropského trhu je ale může vytlačit ovoce od pěstitelů z postiženějších zemí. Ti se budou své ovoce snažit udat i pod cenou.

Obchodníci se už nové situaci přizpůsobují a snižují výkupní ceny. Tuzemské ovocnáře tak neohrožují ani tak sankce samotné a ztráta ruských obchodních partnerů, ale spíše náhlý přebytek produkce z vnitřního trhu Evropské unie.

„U ovoce očekáváme nejvyšší cenový propad u jablek, která tvoří až 80 procent domácí produkce,“ varoval ministr zemědělství Marian Jurečka s tím, že v případě České republiky bude obzvlášť citelný vliv Polska.

Polsko je s více než 2,5 miliony tun největším pěstitelem jablek v Unii, který polovinu své produkce dodává do Ruska. „Na evropském trhu pak celkově půjde o zhruba 1,5 milionu tun jablek, u nichž bude muset producent najít odbytiště,“ vysvětlil Jurečka. Přebytek Jablek na unijním trhu tak může českým ovocnářům způsobit ztrátu mezi 400 až 700 miliony korun.

Ztráty hrozí i pěstitelům zeleniny. Největší pokles cen pravděpodobně přijde u cibule, zelí, květáku a mrkve. Ty vyváží do Česka hlavně Nizozemsko, Španělsko a Německo.