Domů Ekonomika Rusnokova vlá...

Rusnokova vláda zvažuje prolomení těžebních limitů

0

Šikanózní a vyčpělé, takové je podle premiéra Jiřího Rusnoka usnesení vlády o územních limitech těžby uhlí. I přes svůj omezený mandát by tak mohl stávající Rusnokův tým uvažovat o jejich přehodnocení. Ještě letos v létě přitom tvrdil Rusnok opak.

„Máme zájem na tom, aby česká energetika byla do budoucna efektivnější a ekologicky příznivější, ale to nemůže být v rozporu s tím, abychom neprohlubovali zbytečně svou závislost na importovaných zdrojích,“ řekl předseda vlády Jiří Rusnok na své dnešní návštěvě Ústeckého kraje.

Rusnok tak nepřímo narážel i na problematiku dobývání uhlí. Ta se Ústeckého kraje přímo dotýká. Na Mostecku omezují těžbu hnědého uhlí právě limity, o jejichž přehodnocení dnes Rusnok uvažuje. „Když přemýšlím o složité problematice další těžby uhlí zejména na Mostecku, tak se mi zdá, že argumenty pro to, aby těžba rozumným způsobem dále pokračovala, v mých očích převažují nad negativy, která to jistě také má,“ uvedl premiér.

Ještě letos v srpnu přitom Rusnok tak otevřený k myšlence prolomení těžebních limitů nebyl. „Určitě nepřijmeme závažná rozhodnutí, že zrušíme limity, nebo že zavedeme nové,“ tvrdil v létě v pořadu Otázky Václava Moravce.

Ekologové: Stojí za tím prezident

Podle ekologických organizací zařídil změnu Rusnokova postoje prezident Miloš Zeman. Hlava státu má podle nich nadstandardní vztahy s uhlobarony ze Severní energetické Tykačem a Dienstlem. „Ti vsadili ve volbách na špatné koně: Zemanovce, KSČM a Haškovu frakci v ČSSD,“ komentoval dění vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Ani jedna z těchto stran a frakcí se však pravděpodobně nebude podílet na sestavování vlády. Naopak lídři dvou ze stran potenciální koalice (ANO a KDU-ČSL) před volbami jasně deklarovali, že zachování limitů podporují.

„Dává to perfektně smysl. Tykač chápe, že příští vláda mu na ruku nepůjde, takže to na poslední chvíli zoufale zkouší přes Zemana a jeho dálkově ovládaného Rusnoka,“ doplnil Rovenský.

Žádné komentáře

Napište komentář