Domů Ekonomika Růst českého ...

Růst českého průmyslu ohrožují vysoké ceny energií

0

Slabá zahraniční poptávka a rostoucí ceny energií ohrožují kondici českého průmyslu. Tak zhodnotilo v dotazníku stav tuzemské ekonomiky bezmála sto devadesát průmyslníků ze Svazu průmyslu a dopravy ČR a České národní banky. Nespokojení jsou i s nestabilitou podnikatelského prostředí a kritizují nepředvídatelné chování koaliční vlády.

„Podnikatelská sféra je zklamána stavem politické reprezentace, vnitřními rozpory v ODS. Jsme svědky nestability daňové i politické a zhoršujícího se podnikatelského prostředí, místo abychom řešili praktické kroky ke zvyšování konkurenceschopnosti ekonomiky,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Současně odsoudil přístup vlády, která schválila snížení podpory na obnovitelné zdroje energie. Kvůli tomu pocítí tuzemské podniky zdražení energií ještě výrazněji. Ceny energií spolu s cenami materiálů a surovin přitom firmy považují za jeden z nejdůležitějších faktorů, které omezují jejich růst. Ne vždy se totiž může cena vstupů zcela promítnout do ceny prodejní.

„Podíl nákladů na energie je v Evropě dvakrát vyšší než v USA. Výrazně nás zatěžuje ekologická legislativa a tlačí na nás ceny energií, místo aby byla přijata opatření na zvýšení konkurenceschopnosti,“ vysvětlil vedoucí sekretariátu Odvětvového svazu Hutnictví železa Miroslav Svoboda. Právě hutní výroba nezažívá dobré časy. Podle odhadů letos poklesla o 5 až 10 %.

Za „vražedný nůž vůči průmyslu“ označil ceny energií i ředitel Českomoravské elektrotechnické asociace František Hýbner. „Naše firmy pociťují zvýšení cen vstupů. Přesto odvětví dokázalo meziročně růst o 1,5 procenta,“ dodal Hýbner.

Na ceny energií může doplatit i chemický průmysl. Ten sice letos za prvních osm měsíců vykázal růst sedm a osm procent, ale existuje riziko, že ho zbrzdí právě ceny energií. „Ve srovnání s Německem platí naše podniky dvakrát více,“ postěžoval si ředitel Svazu chemického průmyslu Ladislav Novák.

Stejně kriticky se vyjádřili i představitelé sklářského a keramického průmyslu, který je energeticky velmi náročný. „Podpora obnovitelných zdrojů energie si vybere další daň a zhorší konkurenceschopnost našich firem. Cenami energií patříme k nejdražším zemím,“ uvedla tajemnice Asociace sklářského a keramického průmyslu Magda Purkrábková.

Zástupci podniků si také stěžují na úroveň tuzemské legislativy a slabou vymahatelnost práva. Nelíbí se jim ani rozbujelá byrokracie a častá korupce. Tyto čtyři faktory podle nich nejvíce poškozují české podnikatelské prostředí.