Domů Ekonomika Saldo zahrani...

Saldo zahraničního obchodu by mohlo trhat rekordy

Přebytek zahraničního obchodu by mohl letos nechat loňských 310 miliard korun daleko za sebou. To si myslí předseda Asociace exportérů Jiří Grund. A čísla mu zatím dávají zapravdu. V červenci podle statistiků skončila bilance zahraničního obchodu o více než 28 miliard v plusu. Oproti předchozímu roku to představuje nárůst o téměř 5 miliard.

„Otočení k růstovým hodnotám v exportu odpovídá dlouhodobějším predikcím. Přičíst to můžeme hlavně k oživení poptávky na klíčových trzích,“ uvedl Grund. Tím nejdůležitějším trhem pro český export je Německo. Začíná se však zvedat celá evropská osmadvacítka.

„Oživení průmyslové výroby v Evropě, a zejména u našeho největšího partnera Německa, se pozitivně odrazilo na dynamice vývozu meziproduktů,“ komentoval zlepšující se výsledky českého exportu náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.

Dovoz roste pomaleji

Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu o zahraničním obchodu se v letošním červenci vývoz meziročně v běžných cenách zvýšil o 3,2 procenta, zatímco dovoz vzrostl jen o 1,3 procenta.

„Výrazně se zvýšila chuť utrácet a investovat, což odpovídá téměř dvouprocentnímu růstu v meziročním srovnání u vývozu strojů a dopravních prostředků,“ řekl Grund z Asociace exportérů.

Výsledky za prvního půl roku tak naznačují, že letošní přebytek zahraničního obchodu bude opět trhat rekordy a dostane se výrazně nad loňských 310 miliard. Nemůže za to však jen růst exportu, ale také slabá zahraniční poptávka, a tím pádem i pomaleji rostoucí dovoz.

„Dovoz nadále tlumí slabá domácí poptávka, ale jsou již také patrné první signály postupně se zvyšující aktivity tuzemského průmyslu a s tím spojená potřeba vyšších dovozů,“ předpověděl Hovorka.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *