Domů Ekonomika Saldo zahrani...

Saldo zahraničního obchodu by mohlo trhat rekordy

0

Přebytek zahraničního obchodu by mohl letos nechat loňských 310 miliard korun daleko za sebou. To si myslí předseda Asociace exportérů Jiří Grund. A čísla mu zatím dávají zapravdu. V červenci podle statistiků skončila bilance zahraničního obchodu o více než 28 miliard v plusu. Oproti předchozímu roku to představuje nárůst o téměř 5 miliard.

„Otočení k růstovým hodnotám v exportu odpovídá dlouhodobějším predikcím. Přičíst to můžeme hlavně k oživení poptávky na klíčových trzích,“ uvedl Grund. Tím nejdůležitějším trhem pro český export je Německo. Začíná se však zvedat celá evropská osmadvacítka.

„Oživení průmyslové výroby v Evropě, a zejména u našeho největšího partnera Německa, se pozitivně odrazilo na dynamice vývozu meziproduktů,“ komentoval zlepšující se výsledky českého exportu náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka.

Dovoz roste pomaleji

Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu o zahraničním obchodu se v letošním červenci vývoz meziročně v běžných cenách zvýšil o 3,2 procenta, zatímco dovoz vzrostl jen o 1,3 procenta.

„Výrazně se zvýšila chuť utrácet a investovat, což odpovídá téměř dvouprocentnímu růstu v meziročním srovnání u vývozu strojů a dopravních prostředků,“ řekl Grund z Asociace exportérů.

Výsledky za prvního půl roku tak naznačují, že letošní přebytek zahraničního obchodu bude opět trhat rekordy a dostane se výrazně nad loňských 310 miliard. Nemůže za to však jen růst exportu, ale také slabá zahraniční poptávka, a tím pádem i pomaleji rostoucí dovoz.

„Dovoz nadále tlumí slabá domácí poptávka, ale jsou již také patrné první signály postupně se zvyšující aktivity tuzemského průmyslu a s tím spojená potřeba vyšších dovozů,“ předpověděl Hovorka.