Domů Ekonomika Schodek se za...

Schodek se za první pololetí snížil. O čtyřicet miliard

0

Za první pololetí je schodek státního rozpočtu o čtyřicet miliard menší než loni. Takové jsou výsledky hospodaření odcházející vlády a od roku 2008 se jedná o schodek vůbec nejmenší. Podle ministra financí Miroslava Kalouska tak nebude letos s dodržením plánovaného deficitu žádný problém.

„Výsledek za první pololetí potvrzuje skutečnost, že plánovaný deficit tento rok není problém splnit i přes nutnost financovat odstraňování povodňových škod,“ ujistil Kalousek.

Ke konci června přiteklo do státní kasy bezmála pět set padesát miliard a ve stejném období stát vydal miliard přibližně pět set osmdesát. Schodek státního rozpočtu tak byl za první polovinu letošního roku přibližně dvaatřicet miliard, tedy o čtyřicet méně než loni.

Za menším schodkem však letos nestojí nižší výdaje státu. Vláda za první půlrok vydala o pět miliard více než loni. Výrazně však vzrostly příjmy státního rozpočtu a to o pětačtyřicet miliard.

Na růstu příjmů se přitom nejvíce podílely nedaňové a kapitálové příjmy a příjmy z EU. Ty meziročně vzrostly o bezmála třiatřicet miliard. O dvanáct miliard víc než loni získal stát i na inkasu DPH.

Nejvíce peněz mezi běžnými výdaji putuje každoročně na sociální dávky. Ve schváleném rozpočty pro ně vyhradili ministři pět set miliard. To je více než čtyřicet procent všech rozpočtových výdajů a o čtyři procenta více než tomu bylo v roce 2012.

Za půl roku vydal stát na sociálních dávkách téměř dvě stě třicet sedm miliard, tedy o bezmála půl miliardy více než loni.

Příprava rozpočtu na příští rok bude úkolem pro novou vládu Jiřího Rusnoka. Kdo se stane šéfem státní kasy, není ještě známo, ale Rusnok nechce měnit dosavadní plány ministerstva financí, které počítají pro příští rok s deficitem 105 miliard korun a jeho podílu na HDP 2,9 procenta.

Kabinet se chystá zvýšit minimální mzdu o pět set korun na osm a půl tisíce, chystá se také zvýšit platby státu za zdravotní pojištěnce, tedy za zdravotní pojištění dětí, důchodců či nezaměstnaných.

Úřednický kabinet se tak shoduje s prioritami prezidenta Miloše Zemana, který Rusnoka na post premiéra vybral.