Domů Ekonomika Sehnat úvěr n...

Sehnat úvěr není pro menší firmy žádný med

0

Malé a střední podniky to nemají se sháněním peněz na investice lehké. Ochota bank poskytovat jim úvěry se letos nezvýšila. Takový je alespoň pocit více než poloviny podnikatelů oslovených v průzkumu Hospodářské komory.

„Průzkum Hospodářské komory zaměřený na vstřícnost bank při poskytování finančních prostředků formou půjčky či úvěru pro malé a střední podniky potvrdil dlouhodobý trend snižování objemu finančních prostředků ze strany bankovního sektoru,“ uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Důvodů může být hned několik. Banky nerady půjčují peníze malým a středním podnikům jednak proto, že náklady na zpracování a vedení úvěru na straně banky jsou v podstatě stejné jako u úvěrů velkých. Výnosy jsou ale v absolutních číslech nižší.

„Druhou příčinou je pak to, že malé a střední podniky mnohdy nemají dostatečnou historii účetního obratu, popřípadě dostatečný majetek k zajištění úvěru,“ dodal Kužel. Rizikovost je přitom u malých úvěrů menší než u těch velkých.

Banky vysílají špatný signál

„Navíc, poskytování více menších úvěrů namísto větších se pozitivně projeví v rámci úvěrových rizik,“ vysvětlil Kužel. I přesto ale české banky na rozdíl od těch zahraničních nemají v malé a střední podnikatele důvěru. „To je špatný signál mimo jiné i pro budoucí hospodářský růst České republiky,“ doplnil prezident Hospodářské komory.

Z průzkumu Komory také vyplynululo, že valná většina firem tento rok vůbec nehodlá investovat do rozšiřování výroby a neočekává ani nárůst poptávky. Přes 21 procent tuzemských podniků však chce investovat i přes nepříznivou ekonomickou situaci.

Do investic plánují tyto firmy v budoucnu směřovat až sto miliard korun. Přibližně 60 procent by mohly pokrýt z vlastního kapitálu, zbývajících 40 procent si ale musí půjčit od bank.

„Skutečnost, že naše členské firmy hodlají v budoucnu investovat takové množství finančních prostředků, však přeci jen vnímáme pozitivně. Firmy očekávají konec krize a poučeny z ní si plně uvědomují, že pokud budou investovat, ocitnou se dříve nebo později v černých číslech,“ uzavřel Kužel.

Srpnového průzkumu Hospodářské komory se zúčastnilo 566 firem z celého Česka. Z 90 procent se jednalo o malé a střední podniky, které působí převážně ve strojírenství, stavebnictví a obchodu.

Žádné komentáře

Napište komentář