Domů Ekonomika Snížení byrok...

Snížení byrokracie přinese nová pracovní místa

0

Vláda chce ulevit podnikatelům od papírování a snížit jejich byrokratickou zátěž. Složitá administrativa totiž způsobuje problémy hlavně malým a středním podnikům. Deregulační balíček, který by měl v tomto ohledu firmám ulehčit, chtějí přitom ministři připravit ještě letos v létě.

„Máme zájem na tom, aby se u nás podnikání rozvíjelo, protože jenom rozvojem podnikání se vytváří růst ekonomiky a nová pracovní místa. Stát a veřejný sektor nová pracovní místa a hospodářský růst nezajistí. Ty to mohou podnikatelským subjektům pouze ulehčit a nebo naopak zkomplikovat,“ vysvětlil premiér Petr Nečas.

Premiér přitom zdůraznil, že jeho vláda je připravena podnikatelům vytváření nových pracovních míst nekomplikovat. „Proto připravujeme například deregulační balíček,“ dodal Nečas s tím, že ten by jim měl naopak v tomto směru pomoci.

Zejména menší podnikatelé by totiž díky němu měli být schopni investovat méně do administrativy a více do nových zaměstnanců. Právě malé firmy si totiž nemohou dovolit žádná právní oddělení nebo poradce a veškerá opatření na ně dopadají nejvíce.

Vláda zatím připravila několik základních oblastí, ve kterých chce podnikatelům administrativní zátěž snížit. „Na deregulačním balíčku se pracuje tak, aby byl hotový letos v létě a mohl jít v září do prvního čtení v Poslanecké sněmovně,“ doplnil Nečas.

Ručit za DPH? Jen od sedmi set tisíc korun

Spolu se zástupci Hospodářské komory diskutoval premiér také o takzvané černé listině neplatičů DPH. Ta funguje od začátku letošního roku a podnikatelé kvůli ní musí mezi sebou hlídat, kdo platí DPH státu a kdo ne.

„S panem premiérem jsme dohodli, že by tato černá listina platila jenom pro ty podnikatele, kteří by měli fakturu nad sedm set tisíc korun. Na to co by bylo pod tím, by se ručení nevztahovalo,“ vyjádřil se prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Premiér Nečas k tomu dodal, že možnost, aby se ručení za DPH vztahovalo poze na faktury nad sedm set tisíc korun, už vláda schválila a odeslala ji ke schválení do Poslanecké sněmovny. „To je velmi dobrá zpráva zejména pro malé a střední podnikatele,“ komentoval to Kužel.

Ohledně DPH přišla řeč i na Hospodářskou komorou prosazovanou možnost placení DPH až ze zaplacených faktur. „Tento konkrétní krok na podporu českého podnikání budu již příští týden prezentovat před členy NERVu,“ zmínil ještě prezident Komory Kužel.