Domů Ekonomika Solární byzny...

Solární byznys stagnuje, pomoci mají solární panely na domech

0

Solární boom prozatím v České republice skončil. Provozovatelé elektráren totiž od roku 2014 nedostávají státní příspěvky. Tato stagnace se ale může změnit. Pomoct má instalace nových solárních panelů na střechy rodinných domů.

Podle statistiky Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního pololetí letošního roku instalováno 2045,5 megawattu (MW) zdrojů, které vyrábějí energii ze slunce. To je o necelá dvě procenta méně než na konci roku 2012. Tento pokles by mohl ovlivnit rostoucí zájem o instalace solárních panelů na rodinné domy. Tuto službu začala v letošním roce nabízet dokonce společnost ČEZ, která tak rozšířila portfolio své nabídky produktů.

Podle odborníků na energetiku je návratnost investice do solárních panelů zhruba deset let. ČEZ v říjnu oznámil, že provedl stou instalaci. „Jsme schopní zákazníkovi navrhnout řešení na míru a pomoci s kompletní administrativou. Klient se proto nemusí zdánlivě obsáhlého projektu obávat, prohlásil Pavel Cyrani, ředitel divize obchod a strategie společnosti ČEZ.

Stejnou službu nabízí i další velký hráč na energetickém trhu, a sice společnost E.ON. Její odborníci dokážou také vyřídit dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Až desetina potřebné energie

Aliance pro energetickou soběstačnost si dokonce nechala vypracovat studii mapující možnosti dalšího rozvoje solární energetiky na střechách budov v Jihomoravském kraji. Podle ní solární elektrárny tady pokrývají zhruba desetinu současné spotřeby elektřiny v regionu. Výroba z nových fotovoltaických elektráren na střechách domů může přispět dalšími necelými devíti procenty. Aliance tvrdí, že Jihomoravský kraj je pátým regionem v žebříčku spotřeby elektřiny. „Solární energetika na střechách může v Jihomoravském kraji vyrobit téměř desetinu potřebné elektřiny. Jde o postupně realizovatelný potenciál, teoretické možnosti sluneční energetiky mohou být ještě vyšší,“ prohlásil autor studie Jiří Beranovský ze  společnosti EkoWATT.

Aby se toho dosáhlo, je potřeba 55 tisíc instalací solárních panelů na rodinných nebo bytových domech a 6 a půl tisíce větších systémů na průmyslových, administrativních nebo obchodních budovách. To by také znamenalo 370 nových pracovních příležitostí. Dnes již solární energetika především v servisní oblasti zaměstnává v kraji 450 lidí. „Solární elektrárny na střechách jsou novým symbolem postupně se měnící energetiky, která směřuje k menším zdrojům vyrábějícím elektřinu přímo v místě spotřeby. Jižní Morava má pro energie ze slunce výborný potenciál, proto věříme, že se naše ukázka možností šetrné energetiky dá správný impuls pro kraj nebo města a obce a otevře debatu nad možnostmi moderní energetiky a inovací,“ dodal Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Nové možnosti se zákazníkům snaží nabízet firmy, které se v solárním byznysu pohybují. S novinkou například přišla americká společnost Tesla, která představila nové solární tašky. Jsou k nerozeznání od běžné střešní krytiny a fungují na stejném principu jako solární panely. Zákazníkům budou nabízet čtyři různé varianty: Textured Glass Tile, Slate Glass Tile, Tuscan Glass Tile a Smooth Glass Tile. Každá bude mít jiný design. Jsou vyrobeny z krystalického skla a jejich živostnost je až padesát let. To je víc než u klasických střešních betonových tašek. „Chceme nabízet solární střechy, které mají hezčí design než obyčejné střechy, navíc vyrábějí elektřinu, mají delší životnost a izolaci a nákladově jsou výhodnější než tradiční střechy a ceny elektřiny,“ prohlásil technologický vizionář a výkonný ředitel společnosti Tesla Elon Musk během produktové show.